Dinamo eliminata din cupe

Dupa 13 victorii in campionat Dinamo se afla la a doua infrangere din ultimele trei zile. Elevii lui Mircea Rednic nu au tras asa cum trebuia contra Pandurilor, in optimile Cupa Romaniei, fiind eliminat in prelungiri.

Oficialii echipei Dinamo au anuntat ca mai multi jucatori vor fi sanctionati dupa ce “cainii rosii” au pierdut meciul din optimile Cupei Romaniei cu Pandurii Targu Jiu, cu 1-0, fiind eliminati din competitie.
Liderul campionatului nu a reusit un joc stralucit, desi, teoretic, beneficia de avantajul terenului aflat in Bucuresti, meciul disputandu-se pe Stadionul National din complexul Lia Manoliu. La finalul celor 90 de minute regulamentare scorul era 0-0, meciul intrand in prelungiri.
Unicul gol al partidei a fost inscris de Ilie Iordache, in minutul 100. Acesta a patruns pe partea stanga, i-a driblat pe Moti si Mihut si a strecurat mingea pe sub portarul Gaev.Dinamovistii au avut mai multe ocazii in minutele ramase, decat avusesera pana la golul oaspetilor, dar nu au reusit egalarea.
Ionel Ganea a fost aplaudat la incalzire de suporterii prezenti in tribuna. Atacantul introdus spre finalul jocului n-a plecat cu echipa de la stadion, ci s-a urcat in masina personala, un Porsche Carrera, demarand in tromba. ‘Sa vorbeasca altii cu presa. N-am jucat doar eu. De ce ma intrebati doar pe mine?’, a declarat ‘Ganezul’, aflat pe ‘lista neagra’. Ganea e decis sa plece de la echipa si sa nu se prezinte azi, la reunirea echipei.
Dupa meci, fotbalistii gorjeni au declansat fiesta. In autocar, jucatorii au dat drumul la manele si au scandat: ‘Hei, hei Pandurii!’. ‘E normal sa punem muzica si sa traim clipa. Este o victorie mare. Lui Ilie Iordache i-am spus la pauza ca va marca, fiindca am observat ca Dinamo are probleme in zona fundasilor centrali’, ne-a declarat Eugen Neagoe, antrenorul gorjenilor.
La finalul meciului, antrenorul Mircea Rednic s-a aratat extrem de nemultumit de unii jucatori, amenintandu-i cu sanctiuni.
“Sunt jucatori la Dinamo care nu au demonstrat mai nimic. Unii se vor antrena cu echipa a doua”, a spus Rednic, completat de actionarul Vasile Turcu, care a anuntat ca la Dinamo “se va da militaria jos din pod”. Singurul oficial dinamovist mai moderat in declaratii a fost administratorul delegat, Nicolae Badea, care a afirmat ca desi Dinamo este la a doua infrangere consecutiva, nu trece printr-o perioada neagra.
“Nu poti sa emiti pretentii cand joci doar ultimele 15 minute din prelungiri si nu joci deloc in timpul regulamentar. Insa in nici un caz Dinamo nu trece printr-o perioada neagra”, a spus Badea. Oficialii dinamovisti au fost insa luati peste picior de fostul actionar al “cainilor”, Gigi Netoiu, care a spus ca nu este atat vina jucatorilor, cat a celor care s-au ocupat de transferuri la echipa din “Stefan cel Mare”.
“Un meci foarte prost. Ce se intampla? Au inceput sa explodeze bombele care s-au facut in vara, transferurile. Din punctul meu de vedere, singurul transfer valoros care s-a facut a fost Ganea, restul… Iar pentru ceea ce s-a intamplat pana acum, meritul cel mai mare il are Rednic. Ar fi pacat sa plece Ganea, este singurul transfer valoros. Dinamo a stat pana acum in cinci jucatori, cei trei din fata, cei mai buni atacanti din campionat, plus Moti si Radu Stefan. Era previzibil ca va veni si un asemenea meci. Cred ca asta e valoarea. Ilie Iordache nu a fost bun pentru Dinamo, e bun pentru Pandurii… Dar aste e, au venit bombele in vara”, a comentat Netoiu.
Jucatorul laudat de Netoiu, chiar marcatorul golului pentru Pandurii, Ilie Iordache, a declarat la finalul meciului ca echipa sa a invins cea mai buna formatie din Liga I. “Nu mi-am facut decat datoria asa cum mi-o fac in oricare alt meci. Se vede si la Dinamo o usoara oboseala. Pur si simplu s-a intamplat sa fie, le urez bafta in continuare. Am batut cea mai buna echipa din Romania”, a spus Iordache.