Dinamo, infrangere umilitoare in Olanda

Dinamo Bucuresti, echipa din Romania cu cel mai facil adversar in Cupa UEFA, a capotat lamentabil in Olanda, in fata lui NEC Nijmegen, dupa un joc extrem de slab, in care au fost dominati categoric.

Inceputul meciului a apartinut in totalitate gazdelor, dinamovistii trecand cu greu de centrul terenului in primele 15 minute. Greselile din defensiva “cainilor” au fost numeroase si destul de grave.

In minutul 39, NEC inscrie insa golul este anulat pe motiv de off-side. La inceputul partii secunde Dinamo a parut ca incearca mai mult in atac, insa fara a-si creea ocazii mari. Pana la urma, inevitabilul s-a produs si NEC a deschis scorul. Dani Fernandez a centrat foarte bine iar Van Beukering a reluat superb cu capul, fara sperante pentru Lobont.

Dupa marcarea golului, olandezii au luptat excelent, presand si luptand pentru fiecare balon. Ocaziile mari le-au apartinut tot lor, iar daca meciul s-ar fi terminat 2-0 sau 3-0 nu ar fi fost nicio surpriza.

Spre finalul partidei suporterii dinamovisti si-au dat in petec. Dupa ce au aruncat o torta pe teren s-au luat la bataie cu fanii olandezi si cu fortele de ordine.

NEC Nijmegen – Dinamo Bucuresti 1-0 si olandezii spera la calificare.
Sursa: Ziare.com