Dinamo nu convinge, dar invinge

BUCUREŞTI – La adapostul celor 12 puncte fata de ocupanta locului secund, Steaua, Dinamo a inceput relaxat meciul cu petrosanenii. Cu Smirnovs si Vranjkovic, la primul joc oficial in tricoul alb-rosu, “cainii” nu s-au intrecut cu firea in primele 35 de minute, dar au castigat la limita si s-au distantat la 15 puncte de Steaua.

Fara zvac in fata unei echipe, Jiul, venite la Bucuresti cu gandul de a nu se baricada in propria jumatate, Dinamo a avut prima ocazie abia cu zece minute inainte de pauza. Niculescu ”l-a iertat” de doua ori pe Anton (min. 35, 36) si a lasat tabela imaculata. In replica, dupa ce l-a ingenuncheat pe Smirnovs, Mircea Voicu, singur cu Lobont, si-a batut joc de o ocazie rarisima (40).

Dinamo n-a rupt gura targului, fiind salvata de golul marcat de Catalin Munteanu, jucator pe care conducerea „cainilor rosii” l-a dat afara in pauza de iarna. „Cap de Zmeu” a fost atunci reprimit in lot dupa ce a cerut indurare din partea sefilor! Suparati pentru eliminarea din Cupa UEFA, suporterii dinamovisti nu s-a bulucit aseara la stadion.

La Dinamo au debutat impotriva Jiului letonul Maris Smirnovs si bosniacul Vojislav Vranjkovici. Inlocuit in minutul 56 cu Catalin Munteanu, angolezul Ze Kalanga s-a dus glont la vestiare, fara a da mana cu Rednic. Si africanul se afla in conflict deschis cu „Puriul”.

Desi au fost bagati in sedinta de Rednic, ”alb-rosii” au iesit cu acelasi aer superficial de la vestiare, unul nedemn pentru pozitia pe care o ocupau in clasament. A fost nevoie de intrarea lui Munteanu pentru a se mai revigora atacul, un atac, in care cuplul N&D parea ca a intrat in greva. Gasit nemarcat in careu dupa pasa lui Balace, ”Cap de Zmeu” a tras cu sete, dezghetand tabela: 1-0 in minutul 70.

In ciuda unui joc slab facut de elevii lui Rednic, golul a fost de-ajuns pentru obtinerea celor trei puncte ce au distantat Dinamo la 15 puncte de rivalii din Ghencea si la 16 puncte de cei din Giulesti.

Antrenor: Mircea Rednic
Schimbari: Vranjkovic (55, Balace 6,5), Ze Kalanga (55, C.Munteanu 7), Danciulescu (65, Mendy 6)

Antrenor: Marin Tudorache
Schimbari: M.Gheorghe (78, Borza) Bicfalvi (81, M. Constantinescu) Duclea (85, Galdeanu)

Au arbitrat: Victor Berbecaru (Rm. Valcea)7, Aurel Onita (Constanta) 7 si Irina Mart 7(Botosani)

A marcat: C. Munteanu (70)