Dinamo paraseste Europa

Dupa o prima repriza dominata de alb-rosii, Catalin Munteanu anuland, in minutul 24, avantajul lusitanilor din prima mansa, a urmat o parte secunda in care Benfica si-a aratat clasa si a speculat doua greseli in defensiva dinamovista, Anderson si Katsouranis punctand in urma a doua cornere.

Avand de recuperat o diferenta de doar un singur gol, Dinamo a inceput prudent jocul din ‘Stefan cel Mare’, in primele minute ambele echipe preferand sa se studieze reciproc. Insistand mai mult pe partea dreapta, a lui George Blay, alb-rosii au incercat sa plaseze cateva baloane in avanposturi, fundasii centrali lusitani aratand ca jocul aerian nu este cea mai buna solutie pentru a-i pune probleme lui Quim.

Benfica nu a surprins cu nimic in primele 20 de minute, practicand un fotbal de asteptare, cu sarje pe contraatac, Miccoli si Derlei fiind cei mai cautati oameni din atacul portughez. Margaritescu a tras primul semnal de alarma la poarta lui Quim (16), pentru ca Pulhac sa-l gaseasca ideal in minutul 24 pe Catalin Munteanu, mijlocasul dinamovist inscriind pentru 1-0, spre bucuria suporterilor fantastici din tribune.

Benfica a impins jocul in jumatatea dinamovista, Simao Sabrosa reglandu-si tirul in urma a doua lovituri libere. Cea mai controversata faza a primei reprize s-a consumat in minutul 35, cand Danciulescu a fost agatat de Anderson la marginea careului lusitan, arbitrul danez Vollquartz acordandu-i decarului dinamovist cartonas galben pentru simulare! Prima repriza s-a incheiat cu un mare avertisment la poarta lui Lobont, internationalul roman reusind sa boxeze cu dificultate in corner reluarea din voleu a lui Simao (43).

Dinamo nu a reusit sa gestioneze avantajul de pe tabela si Benfica a revenit pe tabela prin fundasul brazilian Anderson, care a reluat cu capul sub bara portii lui Lobont, centrarea din corner a lui Simao (50). Elevii lui Mircea Rednic au acuzat socul ai au inceput sa comita din ce in ce mai multe greseli, atacurile lor fiind haotice si tot mai lipsite de luciditate. Benfica a pus stapanire pe meci si in minutul 65 grecul Katsouranis a ridicat scorul la 2-1, inscriind in urma unei noi faze fixe.

Intrarile lui Mendy si Ze Kalanga nu au mai schimbat nimic in jocul lui Dinamo si formatia din Stefan cel Mare paraseste Cupa UEFA, dupa un joc in care a aratat ca poate evolua de la egal la egal cu o echipa precum Benfica. ‘Greselile nefortate’ ale trupei lui Rednic au cantarit decisiv, oficialii dinamovisti recunoscand la unison superioritatea lusitanilor.