Dinamo, primul cap cazut

Din cele patru echipe ramane in cursa pentru titlu inainte de etapa 27 (Steaua, Sportul, Rapid si Dinamo), “cainii” au iesit oficial din calcule.

Sambata seara, intr-un meci extrem de agreabil, cum rar se vede in Divizia A, FC Vaslui a invins Dinamo cu 2-1 in Stefan cel Mare, facand un pas mare din zona riscanta a retrogradarii si punand o mare frana aspiratiilor lui Dinamo pentru titlu sau un loc in cupele europene.

Dinamovistii au deschis scorul, dar n-au tinut ritmul, fiind net depasiti de moldoveni, cele mai multe ocazii avand loc la poarta lui Cristi Munteanu. “Ros-albii” au inregistrat o singura victorie pe teren propriu in acest retur, cu Gloria (3-0).

Golul de 1-0 a fost marcat de Alexa, dupa ce ex-dinamovistul Mihalcea ratase doua bune oportunitati pentru FC Vaslui. Un sut superb al lui Alexa, de la 30 de metri, fara sanse pentru Hutan.

In minutul 27, Dinamo a avut un gol anulat pentru offside, dar decizia arbitrilor asupra pozitiei lui Bratu ramane incerta.

La finalul primei reprize, Croitoru a egalat pe fondul dominarii lui Dinamo. Bratu a avut golul de 2-1 in picior, dar a tras pe langa cu poarta goala…

Petre si Zicu au inceput in forta repriza a doua, creandu-si ocazii frumoase la poarta Vasluiului. Au fost 45 de minute de fotbal frumos, de ambele parti. Daca la Dinamo te astepti la un joc bun, chiar daca nu mai e asa de constant ca pe vremea lui Andone, surpriza a fost echipa lui Rednic.

In minutul 63, dupa ce au stat peste un sfert de ora in corzi, Vasluiul s-a trezit. Badea, cel mai bun jucator de la Vaslui, a sutat de la peste 30 de metri in bara. Cristi Munteanu a plonjat disperat, dar degeaba. S-a lovit chiar cu capul de bara. Cu noroc pentru el, mingea a sarit in afara portii.

La nici doua minute dupa aceasta executie, Vasluiul a fost iar la un pas de gol. “Babicu” a plonjat din nou cu un efort de acrobat si a repsins in corner, lovind din nou bara cu capul, in acelasi loc.

In a doua jumatate a reprizei, Badea a mai avut doua ocazii, dar nici Dinamo nu a stat. S-a jucat pe contre, atent, tehnic, agreabil, cu ocazii de poarta si faze bine construite.

Dupa un bun atac al lui Dinamo, cand Bratu l-a fortat pe Hutan sa iasa hazardat din poarta, fara a putea pasa decisiv unui coechipier care sa trimita inspre gol, a lovit Vasluiul.

Contraatac FC Vaslui, Badea scapa spre poarta, trece deun adversar, il dribleaza cu un calm englezesc pe Cristi Muteanu si suteaza sec pentru 2-1.

A urmat un final tensionat, fara mari ocazii de gol, Dinamo neputand sa gaseasca spatii spre gol.

FC Vaslui a plecat neinvinsa din toate deplasarile pe terenurile “granzilor” Steaua (2-2), Rapid (1-1) si Dinamo (2-1).

Andone si Giovani, in tribune

Ioan Andone, fostul antrenor al “cainilor”, a urmarit “live” ieri meciul cu FC Vaslui. Este prima data de la debarcarea sa cand “Falcosul” a venit pe stadionul din Soseaua Stefan cel Mare. Tehnicianul de la Omonia Nicosia, care e dorit iar la carma “ros-albilor”, a fost insotit de fiul sau, Mihnea, si de fostii sai secunzi Dorin Mateut si Ion Manu .

Ando a preferat sa stea printre fani, pentru a evita sa dea ochii la “oficiala” cu Ioan Becali, omul care l-a dat afara. “N-am vrut sa le vad mutrele lui Giovani si lui Turcu. Sa se decida ce vor si sa faca o oferta daca ma vor! Pe 8 iunie am reunirea lotului la Omonia”, ne-a spus Ando. Suporterii au scandat numele lui Andone si l-au injurat pe Vasile Turcu, singurul oponent al readucerii “Falcosului”.