Dinamo se prăbuşeşete

Bucureşti – Dinamo Bucureşti, lidera Ligii I, care până duminică avusese un parcurs perfect cu 13 victorii, a ratat calificarea în sferturile de finală ale Cupei României, fiind învinsă, ieri, pe Stadionul „Naţional”, cu scorul de 1-0 după prelungiri, de formaţia Pandurii Târgu Jiu. Unicul gol al întâlnirii a fost înscris de Ilie Iordache în minutul 100, care a pătruns pe partea stângă, i-a driblat pe Moţi şi Mihuţ, şi a şutat pe sub portarul Gaev.

Milităria, jos din pod
Vasile Turcu, unul dintre acţionarii FC Dinamo, a declarat la finalul partidei, în urma căreia echipa antrenată de Mircea Rednic a fost eliminată din Cupa României, că va trebui să se dea milităria jos din pod.

„Va trebui să dăm milităria jos din pod!”, au fost singurele cuvinte pe care le-a transmis acţionarul dinamovist echipei, extrem de supărat de jocul slab al dinamoviştilor.

Preşedintele Consiliului de Administraţie al FC Dinamo, Nicolae Badea, a declarat la finalul meciului că formaţia alb-roşie nu trece printr-o perioadă neagră. „Nu poţi să emiţi pretenţii când joci doar ultimele 15 minute din prelungiri şi nu joci deloc în timpul regulamentar. În nici un caz Dinamo nu trece printr-o perioadă neagră”, a spus Badea.

Pandurii – Dinamo 1-0 (după prelungiri)

Pandurii: Dossey – Mândrean, A. Rus, Bogoi, C. Ursu – Popete (Dedu ’73), Fl. Stângă (Zamfir ‘120), Vătavu, Vranjkovici, D. Orac – Cr. Luca (I. Iordache ’57). Antrenor: Eugen Neagoe.

Dinamo: Gaev – Mihuţ, Galamaz, Şt. Radu, Pulhac (Moţi ’54) – Ze Kalanga (Mărgăritescu ’46), Tameş, Ad. Cristea, C. Munteanu – Dănciulescu (Ganea ’82), Cl. Niculescu. Antrenor: Mircea Rednic.

Cartonaşe galbene: Fl. Stângă ’74, I. Iordache ’93, Dedu ‘108, Dossy ‘110, D. Orac ‘114, A. Rus ‘120+1 / C. Munteanu ’40, Tameş ’59, Ad. Cristea ‘119