Dinamo, spulberată la Oradea

ORADEA – Poloiştii orădeni au jucat magnific în compania principalei contracandidate la câştigarea titlului naţional, Dinamo Bucureşti, reuşind să câştige fără probeme ambele partide.

În urma victoriilor din acest veritabil derby al campionatului, CSM Leonardo şi-a consolidat poziţia de lideră a clasamentului, terminând turul pe primul loc.
Dinamo a venit la Oradea decisă să câştige puncte, scop pentru care a apelat la diverse manevre mai mult sau mai puţin ortodoxe. Presiunile clubului dinamovist au determinat Biroul federal al FR Polo să reducă în mod inexplicabil suspendarea croatului Brlecic, care a putut astfel juca în cel deal doilea meci cu CSM Leonardo. Acest fapt n-a afectat însă în niciun fel soarta întâlnirilor, ambele fiind adjudecate fără drept de apel de către orădeni.
Corecţie pentru Dinamo
Primul meci a consemnat un succes entuziasmant al gazdelor, care le-au administrat dinamoviştilor o veritabilă corecţie. CSM Leonardo a început bine meciul, deschizând scorul prin căpitanul echipei, Baidoc. Primul sfert s-a terminat în avantajul orădenilor, scor 4-2, care şi-au permis să rateze şi o lovitură de la 5 metri, prin Ramiro Georgescu. Au urmat două sferturi impecabile pentru CSM Leonardo, care s-adistanţat la un scor puţin scontat înaintea partidei, 9-2. Orădenii au făcut legea în bazin, marcând gol după gol. Au fost reprizele lui Ghiţă Dunca, acesta înscriind nu mai puţin de patru goluri, spre disperarea portarului Stoenescu. În ultimele minute, gazdele au mai redus motoarele, iar Dinamo a înscris trei goluri. Scorul final, 9-5, reflectă doar în mică măsură superioritatea gazdelor, care -au relaxat în ultimul sfert, permiţându-le oaspeţilor să reducă din handicap.
Un ultim sfert de vis
În cea de-a doua partidă s-a putut observa o ambiţie sporită a celor de la Dinamo, dornici de revanşă, mai ales că oaspeţii l-au avut în bazin şi pe croatul Brlecic, unul din titularii lor de bază. Degeaba însă, pentru că orădenii au început în forţă, conducând cu 3-0 după nouă minute de joc. Se părea că gazdele se vor detaşa decisiv, dar n-a fost aşa. Dinamo a marcat primul său gol în minutul 10, prin Edi Andrei, reuşind apoi să egaleze până la pauză, scor 4-4. Jocul s-a încins, orădenii fiind oarecum descumpăniţi de come-back-ul dinamovist. Mai mult, oaspeţii au preluat pentru prima oară conducerea în minutul 22, scor 5-6, prin Edi Andrei, care a transformat o lovitură de la 5 m. Dinamo avea avantaj înaintea ultimului sfert, stârnind fiori în rândurile suporterilor orădeni. Cel de-al patrulea sfert a fost însă unul de vis pentru gazde, care s-au dezlănţuit, oferind un veritabil recital. CSM Leonardo a marcat patru goluri consecutive, prin Zentai, R. Georgescu şi Baidoc, câştigând meciul într-o manieră indubitabilă, scor 9-6.

Bazinul olimpic „Ioan Alexandrescu”. Spectatori: circa 350, respectiv 400
CSM Leonardo – Dinamo Bucureşti 9-5 (4-2, 2-0, 3-1, 0-2) şi 9-6 (1-0, 3-4, 1-2, 4-0)
CSM Leonardo: Barát, Kuna – portari; Dunca 4+2, Baidoc 1+3, Ungureanu, Zentai 0+1, Haşaş, Tarnoveţchi, Ridzyk 1+0, A. Creţu 1+0, R. Georgescu 0+2, Kádár 2+1, Mălai
Dinamo: Stoenescu, Tălăpănescu – portari; Jakovac, Muşat 1+0, Stancu 2+0, Necşulescu, Al. Matei, Ad. Creţu 1+2, Demeter, Ed. Andrei 1+2 (1 din 5 metri), Brlecic 0+1 (a jucat doar în cel de-al doilea meci), A. Georgescu, Goanţă 0+1
Arbitri: Cristian Barabancea (Bucureşti), Brosovszki Attila (Arad)
Superiorităţi numerice: 9-10, respectiv 6-7
Cartonaşe roşii: Ridzyk (CSM Leonardo) ’27 pentru trei eliminări în primul meci, respectiv Baidoc (CSM Leonardo) ’31 pentru trei eliminări şi Goanţă (Dinamo) ’23 pentru insultarea arbitrilor