Dinamo, victorie in minutul 93

Dinamo a avut emotii cu FC Arges. Ros-albii au castigat duminica la diferenta minima, 2-1, gratie unui gol marcat in minutele de prelungure de Danciulescu. FC Arges s-a adancit in zona retrogradarii.

Dinamo a dominat aproape in totalitate dprima repriza. Gazdele au inceput forcingul la poarta lui Hotoboc inca din minutul 2, atunci cand Danciulescu a incercat sa reia din foarfeca, dar mingea a lovit stalpul portii.

Argesenii au contraatacat prin Tames, fostul dinamovist nereusind sa trimita pe spatiul portii din careu (minutul 6).

Niculescu a iesit si el in evidenta printr-un voleu superb, dar acelasi Hotoboc a respins (minutul 8).

Dupa mai multe atacuri, dinamovistii au reusit golul mult dorit prin golgeterul Danciulescu, varful dinamovist profitand de o respingere in fata a portarului argsean (minutul 22).

Pana la finalul reprizei s-au mai consumat cateva faze la poarta echipei lui Dorinel Munteanu, respinse cu succes de evidentiatul oaspetilor, Hotoboc.

Pitestenii au inceput drumul catre egalare inca din debutul reprizei secunde, prin atacuri taioase care au surprins apararea dinamovista. Tanasa a scapat singur in careu, a sutat insa Lobont a scos senzational (minutul 55).

Egalarea s-a produs cateva minute mai tarziu, atunci cand Tanasa a profitat de o grava eroare a lui Danciulescu, a preluat si a marcat singur cu portarul (minutul 63). Lobont a scos din nou incredibil sutul lui Nastasie (minutul 71).

Dinamovistii au invins in ultimul minut de prelungire, prin Niculescu, dupa o pasa cu capul venita de la noul intrat, Liviu Ganea (minutul 93).