Doar CF Beiuş a câştigat

MARGHITA/ BEIUS - Rezultate consemnate ieri în etapa a XII-a a Ligii a III-a, Seria a VI-a:

Liberty II – Inter Ena 1-3

CF Liberty II a contabilizat un nou eşec, echipa antrenată de cuplul Ghiţ – Ateşan fiind învinsă acasă de Inter Făgăraş. Oapeţii au deschis scorul înainte de pauză, izbutind să se desprindă apoi la două goluri diferenţă în debutul mitanului secund profitând de eliminarea lui B. Olteanu (’47) pentru două galbene. Gazdele au izbutit golul de onoare prin Mădălin Popa (’75) din lovitură de la 11 metri, având şansa egalării prin Bodea care a nimerit bara. În loc de 2-2, scorul final a fost 1-3, făgărăşenii izbutind să îi mai surprindă odată pe marghiteni în finalul partidei. CF Liberty II a evoluat în formula: Sultan – Hosu, Nistor, Solomon, Ţoca – B. Olteanu, Teodorescu, Măd. Popa, Cârmaci – L. Goina, Sulea, pe parcurs mai fiind introduşi Pandelică, Avramescu, Bodea

Cisnădie – FC Bihor II 3-0

FC Bihor II a pierdut clar în deplasare cu FC Cisnădie, gazdele impunându-se la scor de forfait. Sibienii au controlat primele 45 de minute pe care le-au terminat cu un avantaj minim, 1-0 după ce Corfar (’19) a transformat un penalty acordat cu mare uşurinţă de centralul Attila Balint . Chiar dacă orădenii au jucat mai bine în mitanul secund, aceştia au mai încasat două goluri, din nou Corfar (’69) şi Marin (’75) stabilind scorul final, 3-0 în favoarea FC Cisnădie. Cele două echipe au terminat partida în inferioritate numerică după ce în minutul 60 Floruţ şi unul dintre fotbaliştii gazdelor au văzut roşu. Antrenorul Gheorghe Silaghi a mizat la această partidă pe Fildan – Fl. Pop, Indrieş, Miheş, Belcin – Ş.Pop, Matei (’66 R. Ardelean), Ban (’75 Balla), Teşan (’60 Andor, ’85 Molnar ) – Lobonţ, Floruţ.

CF Beiuş – Gaz Metan 4-0

Echipa antrenată de Rudy Kovacs au dovedit că este singura echipă bihoreană care face faţă cu brio rigorilor eşalonului trei. CF Beiuş a făcut scor în partida de pe teren propriu cu Gaz Metan Târgu Mureş, scor 4-0 profitând de faptul că oaspeţii au văzut două cartonaşe roşii în primul mitan prin Brai (‘3) şi L. Pereş (’36). Szabo (’17), Silaghi (’48), Bonta (’86 penalty) şi Trip (’90+3) au marcat golurile echipei beiuşene ajunsă la a cincea victorie consecutivă. Antrenorul Rudy Kovacs i-a trimis în teren pe Bonta – Pocian, Pantea, Tăut, Şerb (57 F. Popa), Balea (80 Aenoaie), P. Luca (46 Silaghi), Ilaş, Bogdan, Szabo, Mangra (89 Trip).

Celelalte rezultate: FC Zalău – Marmaţia Sighet 3-0, Avântul Reghin – CFR Cluj II 2-2, FC Baia Mare – Gloria II 2-0, FC Seso Iara – CSM Sebeş 2-0, Unirea Ungheni – FC Silvania 2-2, Sănătatea Cluj – Unirea Dej 2-0.