Doar Luceafărul Lotus a strălucit în Liga 3

3Comentarii
Luceafărul Lotus a întâlnit o echipă întărită cu câţiva jucători din prima echipă a bistriţenilor, cum ar fi Curiman, M. Popa, Câju sau Târnăvean. Chiar şi în aceste condiţii, bihorenii au controlat jocul şi au ratat în prima repriză trei ocazii clare de gol, din situaţii singur cu portarul.

În minutul 37, Şuteu a şutat de la şase metri în Curiman, iar şase minute mai târziu Ţârlea a trimis pe lângă poartă de la zece metri. În prelungirile primei părţi, acelaşi Şuteu a şutat din colţul careului de şase metri şi Curiman a respins cu piciorul. Presiunea la poarta adversă s-a menţinut şi în partea a doua, când bihorenii au reuşit să înscrie. În minutul 73, Goia a degajat lung, Petcuţ a preluat şi a pătruns pe poartă, iar din careu l-a învins pe Curiman cu un şut plasat. După primirea golului, bistriţenii au ieşit la atac, însă defensiva gazdelor a reuşit să reziste.

Pentru Luceafărul Lotus au jucat: Goia – Letan, Cr. Ardelean, Iova, Jude – Petcuţ, Filip, Ov. Ghilea (’70 Buştea), Ember (’75 Grosu) – Ţârlea (’84 Ţârlea), Şuteu (’78 Fl. Bud).

FC Bihor II – Sovata 0-0

FC Bihor II a suferit încă un semieşec pe teren propriu, în faţa echipei Mobila Lacu Ursu Sovata, scor 0-0. Orădenii au acuzat neacordarea a două lovituri de la 11 metri în minutele 25 şi 67 şi a unui gol corect marcat de Pintea (’80). La FC Bihor II au evoluat: Bonta – V. Indrieş, Bot, Pintea, Miheş – Teşan (’63 Lobonţ), Novak, Balla, Ban – Lukacs, Pop (’69 Raul Ardelean).

CF Beiuş – Someşul 0-3

Beiuşenii au pierdut la scor de forfait în faţa unei echipe incomode în deplasare. Someşul s-a impus la Beiuş cu 3-0 (1-0), prin golurile reuşite de Varga ‘2, Barboloviciu ’52 şi Marinaş ’84.

Antrenorul Rudy Kovacs a utilizat formula: Lazea – S. Pocian, C. Rusu, Matei, Aeonoie, Fl. Popa (’30 Şerb), Tarcea (’46 Marcu), Carţiş, Buzek (’73 Trip), Mangra (’46 Mihoc), Raţ.