Dojcinovic invinge Timişoara

ORADEA - CSM D&C a reuşit să se impună în partida de ieri seară, după un meci epuizant, în care oaspeţii au deţinut iniţiativa trei sferturi din durata partidei. Orădenii n-au prins o zi prea fastă, dar voinţa, dăruirea şi ambiţia componenţilor echipei au fost în cele din urmă decisive pentru obşinerea victoriei.

O mare parte din meritul succesului îi revine portarului Neven Dojcinovic, care s-a aflat în plină formă, intervenţiile sale fiind demoralizatoare pentru timişoreni.
Început dificil
Neven şi-a menţinut echipa în joc în momentele grele în care oaspeţii conduceau cu patru sau cinci goluri, dându-le încredere coechipierilor. CSM D&C a deschis scorul prin Simeria, dar Poli a egalat şi a preluat conducerea, aflându-se apoi la cârma jocului, scoruri 2-3 (‘5), 3-4 (‘8), 5-6 (’12). Au urmat câteva minute neinspirate pentru gazde, oaspeţii marcând patru goluri consecutive, scor 5-10 (’19). Partida a fost apoi întreruptă pentru evacuarea galeriei timişorene, dar aspectul jocului nu s-a schimbat nici după reluarea jocului. Poli a condus la pauză cu 13-10, dându-le frisoane suporterilor orădeni. Din fericire, pauza s-a dovedit a fi un sfetnic bun pentru gazde.

Final dramatic

CSM D&C a reluat cursa de urmărire în mitanul secund, dar oaspeţii nu au cedat, distanţându-se din nou la cinci goluri, scor 11-16 (’38). A fost nevoie din nou de câteva parade salutare ale lui Dojcinovic, după care orădenii s-au apărat mai bine, având şase minute de joc foarte bun, reuşind în fine să egaleze, scor 16-16 (’44). CSM D&C a preluat pentru prima dată conducerea în minutul 51, scor 18-17, prin golul lui Nedelcu. Dojcinovic a apărat apoi un 7 metri, dar timişoreanul Mirkovic a restabilit egalitatea, scor 18-18 (’53). Ultima parte a meciului a fost dramatică. Nedelcu transformă cu precizie două lovituri de la 7 metri, scor 20-18 (’55), dar gazdele sunt nevoite să joace timp de un minut în dublă inferioritate numerică. Ţone reduce din diferenţă, scor 20-19 (’56), însă orădenii gestionează cu luciditate finalul de meci. Liberţ mai înscrie o dată şi CSM D&C învinge cu 21-19, obţinând un sucecs meritat.

Arena „Antonio Alexe”. Spectatori: circa 500 CSM D&C Oradea – Poli Izometal Timişoara 21-19 (10-13) CSM D&C: Borodi, Dojcinovic – portari; Simeria 4, Liberţ 5, Nedelcu 5 (4 din 7 m), Alexandru 1, Mateaş, Munea 1, Steriu 1, Nemenco, Taşcă 2, Câtu 2. Antrenor: Adrian Rus Poli Izometal: Tcaciuc, Damjanovic, Viman – portari; Şimicu, Mirkovic 2, Ţone 1 (din 7 m), Fekete 2, Grasu 2, Ţica 2, Fenici 3, Sadoveac 7 (3 din 7 m), Cristescu, Varga. Antrenor: Eugen Bota Arbitri: Bogdan Starc (Bucureşti) – Romeo Ştefan (Ploieşti) Lovituri de la 7 m: 5-5. Transformate: 4-4 Eliminări de 2′: 6-4