Două victorii şi o remiză în L 3

ORADEA – Lotus Felix Sânmartin s-a impus la limită, scor 1-0 (1-0), în jocul cu CS Ineu. Gazdele au deschis scorul în minutul 12 prin veteranul Cosmin Brândaş, care a reluat în plasă o minge centrată de Anton. În afara golului, echipa lui Ciocan şi-a creat situaţii de gol, dar Ţârlea, în două rânduri, şi Paul Luca, bară în minutul 25, nu au punctat.

Ineuanii au fost şi ei aproape de a marca în minutul 65, când Mariş a trimis spre poartă şi Brândaş a intervenit salvator. Antrenorul Lucian Ciocan a început jocul în formula: Câmpan – Brândaş, Iova, Cr. Ardelean – Anton, Buştea (’77 Codoban), Cl. Mutu (’90 Merce), Pup (’70 Galea), Letan – Ţârlea (’88 Matei), P. Luca.
Timişul Albina – Liberty 0-1
Liderul şi-a respectat poziţia la echipa Timişul Albina, de unde s-a întors cu trei puncte importante, scor 0-1 (0-0). Salontanii au controlat jocul, dar nu au reuşit să fructifice ocaziile create până în minutul 79, când Cristi Bud a scăpat singur spre poartă şi a marcat. „Meciul s-a jucat la o singură poartă, a lor, dar am ratat câteva ocazii uriaşe prin Bud, Aquino şi Farcău”, a precizat preşedintele Cătălin Sărmăşan.
În lotul pentru meciul de la Timişoara nu au fost incluşi Gabor, Ianc şi Dobrescu.
Pentru Liberty au evoluat: Axinte – Coca (’70 Ioniţă), Zaha, Cuciula, S. Tegzeş – Chiş, Mândru, Petrescu (’60 Iambor), Szalai (’65 Farcău) – Cr. Bud, Aquino.
Someşul – CF Beiuş 0-0
CF Beiuş a reuşit să le mai taie elanul celor de la echipa Someşul Satu Mare, care după egalul obţinut săptămâna trecută la Salonta şi-au anunţat candidatura oficală la locul doi, ce duce la baraj. Elevii lui Rudy Kovacs au reuşit să închidă bine culoarele spre poarta lui Lazea şi au obţinut un punct preţios, scor 0-0. „Rezultatul este echitabil, deşi noi am jucat mai bine. De mult nu am văzut echipa noastră jucând aşa de bine”, a sintetizat directorul sportiv Ferko Jenö. Rezultatul de la Satu Mare le avantajează indirect şi pe celelalte două echipe bihorene, aflate pe primele două locuri. Antrenorul Rudy Kovacs a mizat pe: Lazea – Balea, Muşuroaia, Gh. Rus, Ciobriş – Kadar, Lupo, Mihoc, Damian (Rusu) – Bugiu, Mih (Moldovan).
Celelalte meciuri: Unirea Sânnicolau Mare – Calor Timişoara 2-0, UMT – Gloria Arad 4-2, Tim Giroc – Florenţa Odoreu 1-0, Voinţa Nădlac – Victoria Carei 2-0, Voinţa Macea – Fink Fenster 7-0. Meciul ACU Arad – Olimpia Satu Mare se dispută astăzi, de la ora 11.