Duel nedecis între Selymes şi Munteanu

CLUJ- Duelul dintre foştii colegi Tibi Selymes şi Dorinel Munteanu s-a încheiat nedecis, scor 1-1. Liberty a fost la şase minute de o mare victorie pe terenul unei contracandidate la promovare şi doar lipsa de concentrare de pe final i-au privat de cele trei puncte.

„Şepcile roşii” au început mai bine şi în minutul 5 Şuteu a trimis de la 15 metri, fază la care Bălgrădean a respins în corner. După un sfert de oră, Băd a şutat de la 12 metri peste poartă. au fost principalele acţiuni ale clujenilor, finalul fiind controlat de bihoreni. Cu trei minute înainte de sfârşitul primei părţi, Cristi Bud a rămas singur cu portarul la 17 metri, dar s-a pripit şi a şutat imprecis. Totuşi, golgeterul salontanilor a demonstrat că rămâne omul cu golul şi în minutul 53 şi-a arătat clasa. S-a intercalat printre fundaşii Unguruşan şi Cordoş, după care a plasat elegant pe lângă portarul C. Moldovan (0-1). În continuare bihorenii s-au apărat bine şi nu i-au lăsat pe elevii lui Dorinel Munteanu să devină periculoşi. Abia în minutul 81, şutul înşelător trimis de Robson de la circa 30 de metri a trecut puţin peste transversală. O neatenţie pe respingere i-a costat două puncte pe salontani, Matiş şutând senzaţional din voleu în vinclu de la circa 14 metri (1-1). Remiza obţinută nu l-a mulţumit pe Selymes. „Sunt mulţumit în mare parte de jocul nostru, de efortul depus, dar rezultatul final nu mă satisface. Am venit la Cluj pentru trei puncte, însă am luat doar unul”, a spus fostul internaţional. De partea cealaltă, Dorinel Munteanu şi-a prezentat concluziile. „Nu este un rezultat bun pentru noi. Am avut doua reprize distincte. Una în care am fost periculoşi şi am jucat mai bine, însă în a doua nu am fost agresivi, am lasat adversarul sa joace. Am luat un gol în care apărarea şi portarul au fost depaşiţi. Avem încă foarte mult de lucru. Nu vom înceta să ne batem pentru promovare până în ultima etapă, este un obiectiv pe care mi l-am impus eu, nu conducerea administrativă”, a spus Munteanu.

U Cluj – CF Liberty 1-1 (0-0)

Stadion Ion Moina. Teren bun. Fără spectatori

Au marcat: Cr. Bud ’53 / Matiş ’84

U Cluj: C. Moldovan – Unguruşan, Marincău, Cordoş, Ov. Sărmăşan – L. Buş (’46 Matiş), A. Ionescu, Soporan (’55 Borza), Ţene – Şuteu (’46 Robson), Fl. Băd. Antrenor: Dorinel Munteanu

Liberty: Bălgrădean – B. Străuţ, Deaconescu, Cuciula, Tegzeş – Lipă (’90 Danci), L. Rus – Birtalan (’36 Benţe), R. Iacob, Bârsan (’46 Sorian) – Cr. Bud. Antrenor: Tibor Selymes.

Remarcaţii meciului: Ov. Sărmăşan, Matiş / Cr. Bud, R. Iacob

Cartonaşe galbene: Ov. Sărmăşan ’32, Fl. Băd ’54 / L. Rus ’23, R. Iacob ’30

Arbitri: Cristian Balaj (Baia Mare) – Marcel Savaniu (Sibiu) şi Szekely Zoltan (Baia Mare).

Observator FRF: Aron Huzu (Sibiu)