“E posibil sa explodeze bomba”

Sportul Studentesc, sub bagheta lui Gigi Multescu, are un parcurs fulminant in acest retur de campionat, castigand 19 puncte din 24 posibile. Tehnicianul din Regie avertizeaza.

Gasca nebuna din Regie se afla la numai doua puncte de Steaua. Daca acest parcurs se mentine, Sportul poate ataca titlul. La Galati, in meciul revelatiilor returului, studentii au impresionat din nou.

Va ganditi la titlu, domnule Multescu?
Este cea mai placuta revelatie pe care o simt de cand sunt antrenor. Baietii mei joaca excelent si fara trac.

Si ati cam reusit.
Am pierdut doar in Cotroceni, insa si acolo trebuia sa castigam la 2-3 goluri diferenta. Dar asta e fotbalul… Nu cred ca putem castiga campionatul. Multi nu doresc asta. Nu da bine la imagine, dar daca s-a ivit aceasta oprtunitate noi vom juca. Si daca vom castiga 6 din cele 7 meciuri, care mai sunt, putem fi campioni!

Veti juca cu Steaua, Rapid si Dinamo. Va este teama?
Nu ne e frica de nici un meci. Noi ne vom face jocul nostru ofensiv. Insa de acum inainte vom juca si la rezultat.

In lot s-a creat atmosfera de performanta?
Baietii mei sunt acum euforici. Voi face in asa fel incat sa venim cu picioarele pe pamant. Daca ne vom comporta la fel ca pana acum, e posibil sa explodeze bomba campionatului. De ce nu? Se intampla des in campionatele de afara. (Ziarul)

Redutabili

Antrenorul Otelului, Petre Grigoras, considera meciul cu Sportul mai dificil decat partida cu Steaua. “Mi-e teama rau! Echipa din Regie e cea mai in forma si m-as multumi si cu un egal”, spunea Grigoras, care de la venirea sa la Galati a strans in retur 13 puncte.

Temerea tehnicianului galatean era justificata. “Gasca nebuna” e dezlantuita in acest retur, nu a pierdut decat un meci, iar prestatia echipei lui Gigi Multescu este remarcabila.

La Galati, Sportul a castigat cu 3-2 si a dovedit ca nu mai este echipa care se “taie” atunci cand este condusa. Oaspetii au deschis scorul prin Nae si au intrat la cabine la pauza in avantaj. Otelul revine si cu 20 de minute de final conducea cu 2-1 prin reusitele lui Paraschiv si Baltoi. Studentii nu renunta si reusesc un sfert de ora de exceptie care ingenuncheaza echipa lui Grigoras. Mazilu si Balan inscriu pentru trei puncte si un loc pe podium.

Pragmatici

“Am venit sa jucam la victorie si am crezut in ea pana la sfarsitul meciului. Se spune despre o echipa ca este mare atunci cand castiga chiar daca joaca prost. Noi anul trecut jucam bine si pierdeam, acum suntem mai pragmatici”, a subliniat Mazilu, care spune ca Sportul nu are ca obiectiv fix castigarea campionatului sau clasarea pe locul doi, fapt sustinut si de Gheorghe Multescu.