Echipa Romaniei a învins

Echipa de rugby a României a reuşit să învingă cu 22 – 20 selecţionata Canadei, în meciul test disputat la Bucureşti.

La pauză scorul a fost 17-8 pentru gazde, dar în repriza a doua românii au revenit şi au reuşit să cîştige, pentru prima dată în faţa Canadei.
Echipa naţională de rugby a României a învins într-o partidă test formaţia Canadei cu 22 – 20.

Deşi oaspeţii au condus pe tot parcursul meciului, la pauză scorul fiind 17-8, elevii lui Santamans au revenit spectaculos pe final. Se pare că actuala formulă de echipă este cea mai bună din ultimul timp mai ales pe grămadă.

Unul dinte cei mai buni jucători ai meciului a fost Marius Tincu, cacesta reuşind să-şi uimească pur şi simplu adversarii.

Scorul la eseuri a fost 3-2 pentru România, încercarea decisivă venind în ultimul minut al partidei de la Alexandru Manta. Pînâ acum cele două echipe se mai întîlniseră de două ori, România pierzînd de fiecare dată.