„Echipa şi-a făcut datoria”

BARCELONA/ORADEA – CSM Leonardo a fost eliminată din Cupa LEN, în urma înfrângerii suferite în manşa secundă a optimilor de finală, în deplasare, în faţa formaţiei CN Barcelona. Echipa spaniolă s-a impus cu scorul de 14-9 (1-2, 7-2, 4-2, 2-3), golurile orădenilor fiind marcate de Kádár 4, Monostori 2, Tarnoveţchi 1, Diaconu 1 şi Baidoc 1.

Eliminat definitiv

Antrenorul CSM Leonardo, Cornel Gordan, ne-a declarat că nu are ce să le reproşeze elevilor săi. „Noi am început foarte bine meciul de la Barcelona. Am condus cu 2-1 după primul sfert şi cu 4-2 în debutul sfertul secund, după care arbitrul muntenegrean Rajevic a dictat eliminarea definitivă, cu drept de înlocuire, a lui Monostori, pentru proteste. Monostori a fost cel mai bun jucător al nostru de până atunci, cu două goluri marcate. A fost o decizie inexplicabilă, pentru că nimeni nu a auzit aşa-zisele proteste ale jucătorului nostru. Chiar şi observatorul LEN, Bertie Muscat, a recunoscut că a fost o decizie exagerată. Arbitrii au avut apoi grijă ca gazdele să se instaleze confortabil la conducere şi nu ne-au mai lăsat să ameninţăm avantajul spaniolilor. Eu sunt mulţumit de jocul echipei, nu am ce să le reproşez jucătorilor”, a spus Cornel Gordan.

Sezon foarte bun

Tehnicianul orădean afirmă că ar fi fost foarte greu ca formaţia noastră să depăşească faza optimilor de finală. „Nu trebuie uitat faptul că suntem cea mai tânără echipă, atât în campionatul intern, cât şi în Cupa LEN. Avem un lot alcătuit din şapte jucători cu vârsta sub 20 de ani şi din şase de peste 25 de ani. Doar Monostori are peste 30 de ani. De asemenea, la startul sezonului am pierdut şapte jucători faţă de anul trecut. În aceste condiţii, eu spun că echipa a avut un sezon foarte bun. Suntem tot pe primul loc în clasamentul Superligii, iar în cupele europene am atins din nou faza optimilor de finală. La valoarea actuală a echipei, ar fi fost foarte greu să ne calificăm în sferturi, pentru că în optimi ajungem să jucăm cu echipe redutabile din Occident, care beneficiază în plus şi de sprijinul mai mult sau mai puţin discret al arbitrilor. Oricum, în acest an am realizat rezultate mai bune decât în sezonul trecut în cupele europene. Am învins Spandau Berlin, fiind prima echipă din România care reuşeşte o victorie în faţa acestei formaţii, am remizat cu Eger chiar la ei acasă, cu CN Barcelona, cu Panionios Atena. Nu sunt rezultate chiar la îndemâna oricui”, a conchis Cornel Gordan.