Echipele care merg la mondiale si baraj

Echipele care merg la mondiale si baraj
Iata lista echipelor din Zona Europa care vor merge la anul la Cupa Mondiala, precum si cele care joaca barajul. 11 se stiu, calficate direct, iar 3 se vor stabili in urma barajului. Iata tabloul, precum si clasamentele finale si rezultatele.

Germania (ţara gazdă), Olanda, Ucraina, Portugalia, Franţa, Italia, Anglia, Serbia-Muntenegru şi Croaţia au terminat pe primul loc în grupele preliminare pentru CM 2006 şi s-au calificat direct la turneul final. De asemenea, formaţiile clasate pe poziţiile secunde în grupele 6 şi 8, Polonia şi Suedia, s-au calificat direct la turneul final.

Ultimele trei formaţii europene care vor juca anul viitor în la competiţia din Germania vor fi stabilite după meciurile de baraj programate pe 12 şi 16 noiembrie
Tragerea la sorţi a meciurilor de baraj va avea loc vineri, în Elveţia. Cele şase echipe vor fi împărţite în două urne valorice stabilite de poziţiile ocupate în clasamentul FIFA.

Urna 1: Cehia (locul 4 în clasamentul FIFA), Spania (8), Turcia (12)
Urna 2: Norvegia (37), Elveţia (38), Slovacia (45)

Grupa 1

12 octombrie
Andorra – Armenia 0-3
Finlanda – Cehia 0-3
Olanda – Macedonia 0-0

Clasament:

1.Olanda 12 102 0 27-332p
2. Cehia 12 90335-1227p
3. România 1281 3 20-1025p
4.Finlanda 12 516 21-1916p
5. Macedonia 1223711-249p
6. Armenia 122199-257p
7.Andorra121294-34 5p


*Olanda s-a calificat la turneul final, iar Cehia va disputa barajul de calificare

Grupa a 2-a

12 octombrie
Albania – Turcia 0-1
Grecia – Georgia 1-0
Kazahstan – Danemarca 1-2

Clasament:
1.Ucraina127 4 1 18-725 pct
2.Turcia 1265123-923
3.Danemarca12642 24-1222
4.Grecia 1263315-921
5.Albania1241711-2013
6.Georgia122 46 14-25 10
7.Kazahstan 1201116-291


Ucraina s-a calificat la turneul final, iar Turcia va disputa barajul de calificare.

Grupa a 3-a

12 octombrie
Luxemburg – Estonia 0-2
Portugalia – Letonia 3-0
Slovacia – Rusia 0-0

Clasament:
1. Portugalia 129 3035-530 pct
2. Slovacia1265124-823
3. Rusia1265123-1223
4. Estonia1252516-1717
5. Letonia1243518-2115
6. Liechtenstein1222813-238
7. Luxemburg1200125-480


Portugalia s-a calificat la turneul final, iar Slovacia va disputa barajul de calificare

Grupa a 4-a


12 octombrie
Irlanda – Elveţia 4-0
Franţa – Cipru 0-0

Clasament:
1.Franţa1055014-220
2.Elveţia10460 18 – 718
3.Israel1046015-1018 pct
4.Irlanda1045116- 517
5.Cipru91178-164
6.Insulele Feroe100194-271


Franţa s-a calificat la turneul final, iar Elveţia va disputa barajul de calificare

Grupa a 5-a

12 octombrie
Italia – Moldova 2-1
Slovenia – Scoţia 0-3
Belarus – Norvegia 0-1

Clasament:
1.Italia 1072117-8 23 pct
2.Norvegia1053 212-718
3.Scoţia103439-713
4.Slovenia 103 3410-1312
5.Belarus1024412-1410
6.R. Moldova 101 2 75-16 5


Italia s-a calificat la turneul final, iar Norvegia va disputa barajul de calificare

Grupa a 6-a

12 octombrie
Anglia – Polonia 2-1
Ţara Galilor – Azerbaidjan 2-0
Austria – Irlanda de Nord 2-0

Clasament:
1.Anglia108 1 1 17-5 25
2.Polonia 1080227-924 pct
3.Austria 1043315-1215
4.Irlanda de Nord1023410-189
5.Ţara Galilor102 2610-158
6.Azerbaijdan100371-213


Anglia şi Polonia s-au calificat la turneul final.

Grupa a 7-a

12 octombrie
San Marino – Spania 0-6
Serbia Muntenegru – Bosnia Herţegovina 1-0
Lituania – Belgia 1-1

Clasament:
1.Serbia-Muntenegru1064016-122 pct
2.Spania1055019-3 20
3.Bosnia 104 4 212-916
5.Belgia1033416-1112
4.Lituania 102 4 48-910
6.San Marino1000102-400


Serbia-Muntenegru s-a calificat la turneul final, iar Spania va disputa barajul de calificare

Grupa a 8-a

12 octombrie
Malta – Bulgaria 1-1
Suedia – Islanda 3-1
Ungaria – Croaţia 0-0

Clasament:
1.Croaţia 107 3021-5 24 pct
2.Suedia10 8 0 2 30-424
3.Bulgaria 1043317-1715
4.Ungaria 104 24 13-1414
5.Islanda1011 8 14-274
6.Malta 100 3 7 4-323


Croaţia şi Suedia s-au calificat la turneul final.

*Echipele clasate pe prima poziţie se califică direct la turneul final, împreună cu cele mai bine două formaţii clasate de pe locul 2.
**Pentru determinarea celor mai bine clasate echipe de pe locul 2 se iau în considerare rezultatele formaţiilor de pe locurile 1-6 din fiecare grupă.
***Celelalte şase echipe de pe poziţia secundă vor disputa meciuri de baraj (tur-retur), învingătoarele urmând să se califice la turneul final al CM.