Edel si Zicu, calaii Rapidului

PETROSANI – Jiul Petrosani a invins cu 1-0 pe Rapid, in ultimul joc al anului, “minerii” reusind golul victoriei in ultimele cinci minute prin Vrajitoarea, la o gafa a portarului Edel.

In urma acestui rezultat, gazdele spera din nou sa se salveze de la retrogradare, evitand pana la primavara ultimul loc al clasamentului, ocupat din nou de FC National. Zicu a fost autorul ratarii meciului.

Gazdele au inceput in forta partida si in minutul doi Dulcea a ratat deschiderea scorului, reluand pe langa poarta din lovitura libera. Rapid a practicat un fotbal de asteptare, tot gazdele fiind mai periculoase in atac.

Formatia lui Razvan Lucescu a replicat in ultimul minut al primului mitan prin Griffiths, australianul reluand peste poarta din 9 metri, dupa ce s-a debarasat de marcajul fundasilor de la Jiul.

In partea a doua bucurestenii au iesit mult mai hotarati de la cabine si Zicu a irosit cea mai mare ocazie a meciului, reluand incredibil peste cu toata poarta goala in fata (48). Razvan Lucescu suparat de ratarea elevului sau l-a schimbat pe acesta cu Buga si ofensiva giulesteana a continuat la poarta “minerilor”, fara a schimba totusi ceva pe tabela.

Dupa un moment de respiro, gazdele au revenit in ofensiva si Bicfalvi a ratat deschiderea scorului in minutul 66, portarul Edel respingand de sub bara in corner. Cu cinci minute inainte de final portarul rapidist a iesit gresit la o centrare si Vrajitoarea a reluat in poarta din doi metri pentru 1-0. Faza golului a fost precedata de eliminarea lui Perja, fundasul rapidist primind al doilea galben, dupa o interventie neregulamentara asupra aceluias Vrajitoarea.

Rapid ar putea pierde locul al treilea in clasament, in conditiile unui succes al clujenilor de la CFR duminica la Urziceni, diferenta dintre cele doua formatii fiind de doar un singur punct in favoarea giulestenilor.