Egal cu scandal sub Feleac

18Comentarii
CLUJ – FC Bihor a confirmat forma bună pe care o traversează şi după un meci de luptă a obţinut un nou rezultat pozitiv, 1-1 în disputa cu „U” Cluj. Bihorenii au început mai bine partida reuşind să „dezmorţească” tabela de marcaj la prima ocazie.

Bucur a executat perfect o lovitură liberă de pe partea dreaptă, iar Muscă nu l-a iertat pe Merlier, înscriind cu o lovitură de cap, 0-1 (13). Clujenii şi-au amintit că anul trecut evoluau în Liga I şi au început să creeze presiune la poarta orădenilor. Buş (18) a şutat slab din unghi, iar reuşita lui Băd (22) după o lovitură liberă deviată de zid a fost anulată pe motiv de ofsaid. Atacantul clujenilor a recidivat însă trei minute mai târziu. Ex-bihoreanul Bundea l-a găsit pe Băd la 12 metri de poarta orădenilor şi după ce l-a întors pe Ambruş a marcat cu un şut pe jos, 1-1. „Şepcile roşii” au presat în căutarea golului doi pe care l-au şi reuşit cu patru minute înainte de pauză prin Budean, dar reuşita sa nu a rămas şi pe tabelă, după ce asistentul Sorin Caia a semnalizat ofsaid.

Aproape să fie bătut

Repriza secundă a debutat sub semnul accidentării lui Ambruş după un duel cu Buş, dar fundaşul bihorean care a suferit o comoţie a reuşit să continue meciul până în minutul 70 când a fost înlocuit de Lorincz. Nu la fel de norocos a fost şi Lipitor, care la faza în care a intervenit salvator în faţa lui Ţene (73) scăpat singur spre poartă, s-a accidentat grav. După primele estimări goalkeeperul bihorenilor a suferit o entorsă la genunchi, astfel că turul de campionat s-a încheiat pentru el. Orădenii puteau da lovitura în final, dar reluarea cu capul a lui Ayza din şase metri a fost scoasă de Merlier (85). Brazilianul a scăpat apoi spre poarta gazdelor şi a fost faultat de Cordoş la 20 metri de poartă, însă Bucur nu a mai repetat execuţia din partida cu Drobeta (88).

Nemulţumite de rezultatul final, 1-1, gazdele au răbufnit la adresa arbitrajului, îmbrâncindu-i pe cei trei cavaleri ai fluierului, puţin lipsind ca evenimentele să nu degenereze. Secundul bihorenilor, Mircea Fodor a simţit pe pielea lui nervozitatea gazdelor, fiind busculat în drum spre sala unde s-a ţinut conferinţa de presă dar şi la ieşire, intervenţia forţelor de ordine potolind însă spiritele.

„U” Cluj – FC Bihor 1-1 (1-1)

Stadion „Ion Moina”. Teren bun. Spectatori 1.500

Au marcat: Băd ’25 / Muscă ’13

„U” Cluj: Merlier – Unguruşan, Cordoş, Szilaghi, Suller – Buş, Bundea (’63 Dolha), Ionescu, Ţene (’84 Feneşan) – Budean (’77 Borza), Băd. Antrenor: Gheorghe Mihali

FC Bihor: Lipitor (’76 Fildan)  – Ţârcă, Muscă, Ambruş (’70 Lorincz), A.Achim – Filip (’65 Săndulescu), Bucur, Butuc, V. Florea – Ayza, Lukacs. Antrenor: Vig Zoltan şi Mircea Fodor

Remarcaţii meciului: Bundea, Băd / Muscă, Lukacs

Cartonaşe galbene: Szilaghi ’31, Marincău ’88 / Ţârcă ’22, A. Achim ’27

Arbitri: Vasila Balaş (Reşiţa) – Sorin Caia (Timişoara), Marius Nicoară (Băile Herculane)

Observator FRF: Silviu Crângaşu (Ploieşti)

CONFERINŢA DE PRESĂ

Fodor: „Am obţinut un punct mare”

Cluj – „A fost un meci de luptă, un meci de uzură, iar rezultatul este echitabil după numărul ocaziilor avute de cele două echipe. Îmi felicit echipa, sunt mulţumit de rezultat şi cred că astăzi am obţinut un punct mare” a spus Fodor care a comentat golurile anulate gazdelor şi accidentarea lui Ambruş. „Nu am vorbit de arbitrii niciodată sunt alţii în măsură să-i caracterizeze. Nu am fost pe linie să văd dacă a fost sau nu ofsaid la cele două faze. Am fost consternat de gestul lui Ambruş dar nu am fost acolo să văd ce s-a întâmplat. Poate i-a fost rău, poate a leşinat am să vorbesc cu el să văd ce s-a întâmplat” a afirmat Fodor care s-a declarat umilit de atitudinea suporterilor clujeni care l-au busculat la final.

De cealaltă parte, Gheorghe Mihali s-a dezlănţuit la adresa arbitrajului. „La felul cum s-au derulat lucrurile astăzi un punct e perfect. Îmi pare rău pentru băieţi, au luptat au vrut dar din păcate atât s-a putut. Ceea ce s-a întâmplat la golul bihorenilor a fost o crasă indisciplină tactică. Băd trebuia să facă marcaj la Muscă dar el stătea la centrul terenului. Arbitrii însă ne-au scos de două ori mingea din poartă. Nu am pretenţia să mă ajute, dar să fie corecţi, să-mi dea ce-i al meu. Bihorenii au stat cu portarul pe targă şase minute cu stoperul cinci iar abitrul a arătat doar patru minute şi a lăsat trei. Ceea ce mi se pare mie suspect este faptul că arbitrul de centru era disperat se vedea că avea pe conştiinţă ceva” susţine Mihali.