Egal echitabil pe Stamford Bridge

Chelsea si Valencia au terminat la egalitate 1-1 in prima mansa a sferturilor de finala din Liga Campionilor.

Dupa o prima repriza cu un ritm alert, cele doua formatii au lasat-o mai moale in cea de a doua parte si echipa calificata in semifinale se va decide pe Mestalla din Valencia.

Joe Cole a revenit in lotul lui Chelsea dupa o pauza de 5 luni, iar Wayne Bridge a fost si el inclus in lotul pentru partida cu Valencia. Singura absenta notabila pentru Chelsea a fost olandezul Arjen Robben.

Valencia a deplasat un lot de doar 15 jucatori in deplasarea de pe Stamford Bridge, din cauza suspendarilor si a accidentarilor. Fernando Morientes s-a accidentat in meciul Spania – Islanda 1-0 si nu a jucat, Carlos Marchena si David Navarro sunt suspendati dupa incidentele de la meciul Valencia – Inter, iar Baraja, Gavilán si Regueiro nu au fost apti.

David Villa a avut prima ocazie a meciului in minutul 2, dar sutul sau s-a dus peste poarta lui Cech. Peste numai un minut a venit si replica lui Chelsea. Ballack a centrat periculos in careul spaniolilor, iar lui Drogba i-ar mai fi trebuit un varf de bocanc pentru a ajunge la minge. In minutul 9 Sevcenko a cazut la marginea careului Valenciei, Kalou a continuat faza si a sutat in bara transversala a portii lui Canizares.

In faza urmatoare, Villa a sutat puternic din interiorul careului si a ratat cea mai mare ocazie de gol pentru Valencia.

Spaniolii au dat lovitura in minutul 30, cand Silva a preluat si a sutat imparabil din afara careului de 16 metri. Cech a plonjat inutil.

Ballack putea aduce egalarea pe Stamford Bridge, dupa o gafa a lui Canizares, dar a trimis pe langa poarta.

Chiar si asa, gazdele au egalat repede in repriza a doua. Terry a aruncat o minge in adancime dupa o degajare a lui Canizares, Ayala a gresit, iar Drogba a inscris cu o lovitura de cap in minutul 53.

Dupa marcarea golului Chelsea a continuat sa aiba posesia, dar pana in minutul 83 nu s-a inregistrat nici o ocazie importanta. Carvalho a sutat, mingea a fost deviata si a ajuns la Sevcenko, ucrainianul a reluat din foarfeca, dar Miguel a respins miraculos in corner, intr-o faza in care Canizares era batut.

Tot in repriza a doua a reintrat si Joe Cole, dupa 5 luni de pauza. El l-a inlocuit pe Obi Mikel in minutul 74.

In turul precedent, Valencia a obtinut un egal 1-1 in prima mansa de pe San Siro din Milano, in timp ce Chelsea a terminat tot 1-1, in deplasarea de la FC Porto. Cu rezultatul de azi, Valencia are prima sansa pentru o calificare in finala.