Egal pretios obtinut de Shaktior

Shaktior Donetsk a obtinut joi seara un egal de aur pe terenul echipei ce a eliminat Steaua din Cupa UEFA, Sevilla. La Shaktior nu a evoluat nici un roman in acest meci, Rat fiind accidentat, iar Marica suspendat.

Sevilla a deschis golul repede, in minutul 8, din penalty. Portarul minerilor, Sust, l-a faultat in careu pe rusul Kerzakov, arbitrul a dictat penalty, si Marti a deschis scorul din 11 metri. Hubschman a adus egalarea pentru Shaktior in minutul 19, stabilind totodata si scorul la pauza.

Shaktior a beneficiat si ea de o lovitura de la 11 metri, cand in minutul 60, Alves l-a faultat in careu pe Bielik. Brazilianul Matuzalem a inscris fara probleme, si se profila o infrangere pentru Sevilla.

Spaniolii au asaltat poarta lui Shaktior, iar Marti a mai punctat inca o data in minutul 88, tot din lovitura de la 11 metri.

Meciul s-a terminat 2-2, iar Shaktior are prima sansa la o calificare in sferturile de finala ale Cupei UEFA.