Egal smuls în ultimul minut

DEVA - Pe o ploaie torenţială Corvinul a reuşit să smulgă un punct Mureşului în
derby-ul judeţean al ligii secunde disputat, ieri, pe Stadionul Cetate din Deva.

A fost un meci în care jucătorii de la Mureşul Deva au fost mai ofensivi dar nu au reuşit să menţină piciorul pe pedala de acceleraţie. Drept pentru care echipa Corvinului a reuşit să puncteze de două ori. Cu o primă repriză începută în forţă şi acţiuni succesive de atac, jucătorii de la Mureşul au reuşit deschiderea scorului în minutul 14. Golul a fost înscris de Moldovan, cu un vole scurt din careu, după ce a speculat o greşeală a lui Cruşoveanu. Parcă treziţi de ploaia torenţială care a căzut pe tot parcursul primei reprize, jucătorii Corvinului au trecut la atac. După 2-3 tentative eşuate, în minutul 27, Păcurar a scăpat singur pe banda stângă, după o pasă a lui Fotescu, a pătruns în careu şi l-a executat pe Horvath cu un şut la colţul lung: 1-1. După pauză, Mureşul a reînceput asediul la poarta lui Pascal. Golul de 2-1 a fost reuşit de Sântejudean în minutul 65. Finalul a aparţinut Corvinului care a reuşit să egaleze cu un minut înainte de expirarea timpului de joc. Golul l-a reuşit Şerban (min. 89) care a executat perfect la vinclu o lovitură liberă de la 28 de metri: 2-2, după ce cu un minut înainte portarul Horvath respinsese o lovitură similară executată de acelaşi jucător.

Mureşul Deva – Corvinul 2005 Hunedoara 2-2 (1-1)
Au marcat: L. Moldovan (14), Sîntejudean (65) / Păcurar (27), D. Şerban (89)
Mureşul: Horvath – Oltean, Vîrtic, L. Moldovan, Pisoiu – Borza, I. Vajda, Sătmar (46 Bud), Biţiş (73 E. Vajda) – Linatru, Sîntejudean (82 Szemely).
Corvinul 2005: Pascal – Vişan, Cruşoveanu, Guinea, Varadi (46 A. Vajda) – Cristea, Bozdog (57 Şerban), Găman, R. Cristian – Păcurar (79 Ştef), Fotescu. Antrenor – Flrea Văetuş.