Egali cu campionii Ungariei

Poloiştii orădeni (caschete albe) au făcut un meci foarte bun
CSM Frigo Conty şi Vasas Budapesta au încheiat la egalitate, scor 12-12, în Interliga de polo.

Poloiştii orădeni au fost ieri seară foarte aproape de o victorie de prestigiu în faţa campioanei en titre a Ungariei, Vasas Teva Plaket.CSM Frigo Conty a condus până aproape de final, dar maghiarii au izbutit să egaleze la ultimul lor atac, cu opt secunde înainte de sfârşitul partidei.

Meciul a fost viu disputat, ambele echipe alternându-şi perioadele în care au condus pe tabela de marcaj. Echipa oaspete a avut avantaj în debut, scor 0-2, dar gazdele au revenit, primul sfert încheindu-se la egalitate, 3-3. Vasas a deţinut iniţiativa în sfertul secund, conducând la pauză cu scorul de 7-5. Sfertul al treilea a fost palpitant. Varga Daniel a mărit la trei goluri avantajul maghiarilor, scor 5-8, după care Diaconu a marcat de două ori. CSM Frigo Conty a egalat printr-un şut de la mijlocul bazinului expediat de Bogdan Câmpianu în ultimele secunde ale sfertului trei, scor 9-9. Diaconu şi Kincses au înscris apoi pentru 11-9. Vasas a restabilit însă egalitatea prin internaţionalii Varga Daniel şi Kincses, scor 11-11, după care orădenii au marcat din nou prin Samuilă, 12-11. Acelaşi Varga Daniel a închis tabela în final, scor 12-12, partida încheindu-se cu o remiză echitabilă.

CSM Frigo Conty a obţinut astfel un merituos rezultat de egalitate în faţa campioanei Ungariei, dovedind că a atins o valoare care-i permite să joace de la egal la egal cu orice echipă din topul poloului european. Elevii antrenorului Cornel Gordan vor susţine sâmbătă şi duminică „dubla” din deplasare cu Steaua, contând pentru etapa a XIV-a a Superligii Naţionale.

Bazinul acoperit Crişul. Spectatori: circa 300
CSM Frigo Conty – Vasas Teva Plaket 12-12 (3-3, 2-4, 4-2, 3-3).
CSM Frigo Conti: Barat, D. Creţu – portari; Samuilă 1, Baidoc, Diaconu 4, B. Câmpianu 1, Popoviciu, Tarnoveţchi, Kincses 1, A. Creţu, Monostori 1, Kadar 2, Negrean 2. Antrenor: Cornel Gordan.
Vasas: Nagy, Jonas – portari; Decker 1, Rusy, Katonas, Hosnyánszky 3, Vörös, Kovacs, Letay 1, Varga Daniel 5, Kiss 1, Takacs 1, Höna. Antrenor: Földi László
Descalificări pentru trei eliminări: Monostori / Decker, Katonás
Arbitri: Remus Oros (Oradea), Maruzsaszi P. (Ungaria)