Esec cu Proleter Zrenjanin

Divizionara A de baschet masculin CSM Oradea a pierdut primul său meci din cadrul turneului internaţional „triunghiular” de la Cluj-Napoca, în faţa echipei sârbe Proleter Zrenjanin, scor 73-77 (19-23, 19-14, 14-24, 21-16).

Principalii marcatori ai echipei noastre au fost Schachtner 24, Topcov 12, Mandic 11. A fost o partidă echilibrată, fiecare echipă adjudecându-şi câte două sferturi. Sârbii s-au distanţat în sfertul trei, după ce orădenii l-au pierdut pe căpitanul lor, Mandic, care s-a accidentat, tăindu-se la gambă într-un panou publicitar. Ulterior, Paşca şi Hora au suferit şi ei entorse. CSM a recuperat din diferenţă în ultimul sfert, dar nu a putut egala. Antrenorul Cristian Achim a rulat întregul lot, prestaţia rezervelor şi a jucătorilor tineri fiind bună.

„Sunt foarte mulţumit de evoluţia echipei, mai ales că am jucat o bună parte din meci cu jucătorii tineri din lot, după accidentările lui Mandic, Paşca şi Hora. În plus, Zrenjanin nu este o echipă oarecare, terminând anul trecut pe locul cinci în campionatul Serbiei”, ne-a declarat managerul secţiei de baschet masculin a CSM Oradea, Şerban Sere.

Într-un alt meci al turneului, U Mobitelco Cluj-Napoca a dispus de Proleter Zrenjanin cu scorul de 84-76 (27-19, 20-15, 15-16, 22-26). Turneul s-a încheiat ieri seară cu partida dintre U Mobitelco şi CSM Oradea.