Eșec la limită cu Dynamo Moscova

CSM Digi a fost din nou foarte de un rezultat favorabil în turneul de la Sabac, contând pentru primul tur preliminar al LEN Champions League.

După înfrângerea cu 6-7, suferită în cursul dimineţii în fața campioanei Serbiei, Steaua Roșie Belgrad, echipa noastră a pierdut din nou la limită, în disputa cu campioana Rusiei, Dynamo Moscova, scor 8-9 (1-2, 2-2, 2-4, 3-1).

Formaţia orădeană a avut o prestaţie remarcabilă, dar n-a putut evita înfrângerea. După două sferturi echilibrate, Dynamo a intrat în avantaj la pauza mare, scor 4-3. Rușii s-au distanţat apoi în sfertul trei, conducând cu 8-5, dar meciul nu era jucat. Echipa lui Dorin Costrăș a avut o revenire formidabilă în sfertul patru, reușind să egaleze, prin golurile lui Dragomirescu, R. Szabó și R. Georgescu, scor 8-8. Din nefericire, Dynamo a izbutit să înscrie când mai erau 45 de secunde de joc, după care orădenii n-au mai avut puterea de a restabili egalitatea.

Pentru CSM Digi au marcat Dragomirescu 2, Popoviciu 2, Colodrovschi 2, R. Szabó 1, R. Georgescu 1. Echipa noastră încheie astfel ziua a doua a turneului de la Sabac cu două înfrângeri la limită, în fața campioanelor Serbiei și Rusiei, două mari puteri ale poloului european și mondial.

Este frustrant, dar nimic nu este pierdut. Calificarea este la mâna băieţilor noștri, care mai au nevoie de o victorie în ultimele două meciuri. Sâmbătă, CSM Digi va întâlni gazda turneului, VK Sabac, pentru ca duminică să joace în compania campioanei Turciei, Galatasaray Istanbul. Primele patru clasate se vor califica în turul secund la Ligii Campionilor.