Eşec la limită cu Steaua

CSM Oradea a obtinut joi seara a doua victorie în turneul de la Arad, câstigând cu categoricul scor de 17-1 (3-0, 5-0, 5-0, 4-1) partida cu Poli CSU Cluj-Napoca.

Aflati în evidenta crestere de forma fata de turneul precedent, de la Cluj-Napoca, poloistii oradeni au fost foarte aproape de un rezultat favorabil în meciul cu campioana en titre, Steaua. Din pacate, partida a consemnat un esec la limita pentru CSM Oradea, scor 10-11 (1-1, 1-5, 3-3, 5-2).

Delegatia oradeana a acuzat arbitrajul prestat în acest meci de arbitrii Andrei Bajenaru (Bucuresti) – Tóth Francisc (Târgu Mures). Steaua a detinut intiativa în primele trei reprize, dar CSM a revenit puternic în ultimul sfert, reusind sa egaleze, scor 10-10, dupa care stelistii au marcat din superioritate numerica. Oradenii au avut ultimul atac, dar arbitrii n-au acordat o eliminare pentru Steua, care a câstigat in extremis.

Golurile oradenilor în cele doua meciuri au fost marcate de: Korbuly 2+2, Bogdan 1+2, Goina 4+0, Alexandrescu 2+0, Tarnovetchi 1+0, Ramiro Georgescu 1+5, Manucu 2+0, Baidoc 3+1, A. Cretu 2+0.