Eşec la scor în meciul cu Poli

13Comentarii
TIMIŞOARA – FC Bihor a suferit prima înfrângere din perioada de pregătiri, în faţa unui adversar de marcă, cu pretenţii de participare la cupele europene.

Gazdele au dominat partida cu autoritate, dar orădenii au oferit o replică modestă, evoluând mult prea timorat. Timişorenii au început în forţă, creându-şi avantaj pe tabela de marcaj imediat după start. Golul primit i-a inhibat şi mai mult pe oaspeţi, gazdele mărind apoi scorul la 2-0, după un sfert de oră de joc. În repriza secundă, meciul a fost ceva mai echilibrat, dar Poli a marcat din nou în minutul 86, prin Mansour, care a stabilit scorul final, 3-0.
Faze importante

minutul 3 (1-0): Gongolea greşeşte o pasă, balonul este interceptat de Ganea, care pătrunde şi este faultat în suprafaţa de pedeapsă de acelaşi Gongolea. Penaltyul este transformat de Cristea

minutul 10: acţiune prelungită de atac a orădenilor, încheiată cu şutul lui Bucur de la 10 metri, dar fundaşii timişoreni rezolvă

minutul 17: (2-0) corner pentru gazde, Pleşan pasează lui Ganea, care este nemarcat şi înscrie de la câţiva metri

minutul 22: Ganea scapă singur cu Lipitor şi şutează violent din careu, dar portarul orădean respinge

minutul 35: acţiune pe partea stângă iniţiată de Ganea, acesta centrează în careu, dar Pleşan ratează preluarea

minutul 37: Lukács pătrunde energic în careul tmişorean, dar cade în duelul cu un fundaş timişorean

minutul 39: combinaţie Ganea-Srhoj, închiată cu şutul peste poartă al primului

minutul 40: atac timişorean încheiat cu o centrare spre Pleşan, care reia periculos cu capul, dar Curiman respinge

minutul 42: orădeanul Bucur şutează violent de la 20 metri, dar Marius Popa respinge balonul

minutul 55: corner pentru gazde, mingea ajunge la Mansour, care trimite cu capul peste poarta orădeană

minutul 60: şut al lui Mansour la colţul lung, pe lângă poartă

minutul 65: Vrsici şutează după o acţiune personală, dar Bonta reţine

minutul 70: Aliuţă şutează plasat, dar Bonta rezolvă din nou

minutul 86: (3-0) Mansour reia cu capul de la câţiva metri în poarta lui Bonta, fructificând o centrare a lui Gigel Bucur

Antrenorul Gheorghe Silaghi s-a declarat nemulţumit de jocul elevilor săi. „Elevii mei nu au dat dovadă de bărbăţie, jucând cu o frică inexplicabilă pentru un meci amical.

Fotbaliştii buni îşi dovedesc clasa în meciuri cu adversari redutabili, nu cu echipe de divizii inferioare. Echipa mi-a arătat azi că mai avem mult de muncit”, a afirmat antrenorul principal al FC Bihor.