Eşec mai sever în meciul doi

De Gavril Nutiu
Campioana CSA Steaua a câştigat mai clar cel de-al doilea meci cu CSM Digi, contând pentru ultima etapă din sezonul regulat al Superligii Naţionale de polo. Disputată la Bazinul Olimpic “Ioan Alexandrescu”, partida s-a încheiat cu scorul de 8-17 (2-3, 2-4, 2-6, 2-4).

Orădenii au ţinut cât de cât pasul cu adversarii pe parcursul primelor două sferturi, scorul la pauză fiind 4-7. Steliştii au mărit apoi ecartul în cea de-a doua jumătate a meciului, impunându-se categoric.

Marcatorii partidei au fost: R. Szabó 3, Vancsik 2, I. Szabó 1, Roca 1, Koopman 1, respectiv Chioveanu 3, Murisic 3, Delgado 2, Teohari 2, Antipa 2, M. Gheorghe 2, Ghiban 1, Goanţă 1, Vătrai 1.

CSA Steaua şi-a adjudecat victoria şi în prima partidă, cu scorul de 9-7.

Indiferent de celelalte rezultate din ultimele două etape, CSA Steaua va încheia sezonul regulat pe primul loc al clasamentului, iar CSM Digi pe locul secund. În play-off, Steaua va întâlni ocupanta locului 4, iar CSM Digi va juca în compania echipei de pe locul 3, Corona Sportul Studenţesc sau Dinamo.