Esec onorabil in fata liderului

Handbaliştii de la CSM D&C a fost învinşi cu scorul de 36-31 de către UCM Reşiţa.Reşiţa – CSM D&C a oferit o replică onorabilă echipei reşiţene, lidera la zi în Liga Naţională de handbal masculin.

Partida a fost echilibrată pe parcursul primei reprize, adeverind temerile gazdelor, care au prevăzut faptul că nu vor avea un meci facil. Orădenii au avut o apărare agresivă şi au manifestat curaj în faza de atac.

UCM a deschis scorul, dar nu s-a putut distanţa prea mult pe tabela de marcaj, scoruri 2-1 (‘4), 5-4 (‘8), 7-6 (’10). Gazdele s-au dus apoi la trei goluri, scoruri 10-7 (’15), 13-10 (’23). Reşiţenii au avut un final bun de repriză, scorul la pauză fiind 15-11. UCM a fost impulsionată de jocul foarte bun al interului Butulja, care a marcat nu mai puţin de nouă goluri în prima parte a meciului. Echipa gazdă a încercat să se distanţeze decisiv imediat după pauză, cea mai mare diferenţă înregistrată fiind de şase goluri, scor 19-13 (’37), dar meciul nu era nici pe departe jucat.

Joc curajos

Orădenii au reuşit să-l anihileze în mitanul secund pe golgeterul Butulja şi au revenit în joc, apropiindu-se periculos pentru gazde, scoruri 20-18 (’41), 25-23 (’46). Experienţa superioară a gazdelor şi-a spus însă cuvântul în finalul meciului. UCM şi-a mărit din nou avantajul, scor 30-24 (’51), dar oaspeţii nu au cedat nici acum. În minutul 55, scorul a devenit 32-29, după care CSM D&C a rămas în dublă inferioritate numerică şi gazdele s-au distanţat din nou, câştigând finalmente cu 36-31.

„Echipa nu a jucat rău. Sunt mulţumit în general de joc, dar nu şi de rezultat, pentru că nu poţi fi mulţumit atunci când pierzi. Sigur, am jucat cu lidera campionatului, dar eu zic că puteam obţine un rezultat bun. Gazdele au avut iniţiativa, dar noi ne-am ţinut aproape de ele pe tot parcursul meciului. În minutul 56, scorul era 32-29, dar arbitrii ne-au lăsat în patru jucători de câmp şi nu am mai putut riposta”, ne-a declarat antrenorul Adrian Rus.

Sala Polivalentă din Reşiţa. Spectatori: circa 100

UCM Reşiţa – CSM D&C 36-31 (15-11)

UCM Reşiţa: Ionescu, Antonaru – portari; Butulija 14 goluri, Tucanu 6, Irimescu 6, Pasic 4, Rohozneanu 3, Pancu 1, Kovacevic 1, Cuciula 1,