Espanyol, cu un picior in finala

SPANIA – Espanyol Barcelona a invins joi noapte, in prima mansa a semifinalelor Cupei UEFA, pe Werder Bremen. Catalanii au castigat sec, cu 3-0, pe teren propriu, dominand partida timp de 90 de minute, dar beneficiind si de superioritate numerica. Returul are loc pe 3 mai.

Espanyol a inscris in minutul 18, insa reusita a fost anulata pentru offside. Doua minute mai tarziu avea sa vina si golul valabil. Un corner executat de Rufete a fost finalizat de Moises Hurtado in plasa.

Hurtado a vazut cateva momente mai tarziu cartonasul galben si va absenta in retur.

Repriza a doua a inceput excelent pentru Espanyol, care a mai inscris o data dupa o faza fixa. O lovitura de colt trimisa inalt de Ivan de la Pena a fost deviata de Pandiani, cu capul, atat cat sa intre in poarta.

Espanyol a beneficiat de o eliminare a portarului german Wiese. Acesta a fost nevoit sa avanseze in afara careului si sa opreasca prin fault un atac al lui Espanyol.

Spaniolii au dominat de aici incolo cvasitotal, iar golul al treilea a cazut inevitabil. Un contraatac scoala al catalanilor a insemnat o reusita a lui Coro, nou intrat pe teren. Un lat plasat perfect la capatul unei centrari puternice, trimise pe jos.

Antrenorul echipei Espanol, Ernesto Valverde, a trimis pe teren urmatorii jucatori: Iraizoz – Lacruz, Torrejon, Jarque, David Garcia – Rufete (Coro ’83), Moises, Riera – De la Pena (Jonatas ’79) – Pandiani (Ito ’73), Tamudo.

De partea cealalta, tehnicianul formatiei Werder Bremen, Thomas Schaaf, a folosit urmatoarea formula de joc: Wiese – Fritz, Naldo, Pasanen, Owomoyela – Frings, Baumann (Vranjes ’79), D. Jensen (Reinke ’60), Diego – Klose (Almeida ’74), Hunt.

Cartonase galbene: Moises ’25, Pandiani ’67 / Baumann ’37

Cartonas rosu: Wiese ’58

Meciul a fost arbitrat de norvegianul Tom Henning Ovrebo, ajutat de asistentii Geir Age Holen si Erik Raestad. Arbitru de rezerva a fost Tommy Skjerven.

Observatorul pentru arbitri a fost englezul Kenneth Riden.

Pandiani (Espanol) si Fritz (Werder) nu vor evolua in meciul retur, fiind suspendati pentru cumul de cartonase.

Mansa retur dintre cele doua echipe va avea loc pe 3 mai.

Espanyol: 1-Gorka Iraizoz; 4-Mari Lacruz, 19-Marc Torrejon, 21-Daniel Jarque, 3-David Garcia; 18-Francisco Rufete, 22-Moises Hurtado, 9-Ivan de la Pena, 11-Albert Riera; 23-Raul Tamudo, 7-Walter Pandiani

Werder Bremen: 18-Tim Wiese; 15-Patrick Owomoyela, 3-Petri Pasanen, 4-Naldo, 8-Clemens Fritz; 22-Torsten Frings, 6-Frank Baumann, 20-Daniel Jensen, 10-Diego; 11-Miroslav Klose, 14-Aaron Hunt