Espanyol este noua “regina” a Cataloniei

Espanyol a invins cu 3-1 pe mult mai titrata concitadina FC Barcelona, in derby-ul Cataloniei, gazdele punand astfel capat unei perioade de patru ani de seceta in duerile cu marea rivala locala.

Luis Garcia, Tamudo si Rufete au punctat pentru Espanyol, in timp ce pentru formatia blaugrana a marcat “iepurele” Saviola.

Desi FC Barcelona a avut o posesie mai buna pe intreaga durata a partidei, Espanyol si-a creat cele mai mari ocazii si in final cei curajosi au fost rasplatiti cu o victorie muncita si frumoasa, trupa lui Rijkaard aratand in continuare ca fara Deco, Messi si Eto’o gaseste cu greu drumul spre gol.

Prima mare ocazie in confruntarea de pe Montjuic i-a apartinut fostului echipier al Barcelonei, de acum veteranul Ivan De La Pena, care l-a incercat pe Valdes cu un sut din lovitura libera de la 25 de metri (4). Riera si-a incercat la randul sau norocul (7), dar Valdes a fost si de acea data la post. FC Barcelona s-a aratat periculoasa in minutul 10, cand Ronaldinho a executat foarte bine o lovitura libera de la 20 de metri, usor lateral dreapta, doar transversala salvandu-l pe Kameni.

In minutul 29 Rufete a ratat cea mai mare ocazie a gazdelor, sutul sau din actiune fiind respins in corner de Valdes, acesta fiind semnalul deschierii scorului, care s-a produs un minut mai tarziu. Capitanul gazdelor, Raul Tamudo, centreaza de pe stanga si Luis Garcia reia spectaculos de langa Marquez pentru 1-0.

Pana la pauza tot gazdele s-au dovedit mai periculoase, Tamudo fiind la originea a doua faze de poarta, intr-un interval de doar trei minute. Repriza s-a incheiat cu o noua lovitura libera executata de Ronaldinho, Kameni intervenind magistral.

Javier Saviola a fost aruncat in lupta de Rijkaard in locul lui Giuly, lasat la cabine, si FC Barcelona a inceput in forta partea secunda. In minutul 59, cel supranumit “iepurele” a reusit egalarea, dupa ce a intors doi adversari in marginea careului si a finalizat cu sut la coltul lung, marcand al treilea sau gol pentru Barca in aceasta saptamana, dupa dubla din Cupa cu Alaves.

Nu au apucat sa se bucure prea mult campionii Spaniei si ai Europei, ca Tamudo a readus pe Espanyol in avantaj (65), profitand de o grava greseala de marcaj a lui Belletti, faza la care Rijkaard si-a varsta nervii pe geamul bancii de rezerve, pe care l-a spart cu pumnul.

Pana la final Barcelona a trait periculos, lasandu-se foarte mult descoperita in defensiva. Walter Pandiani l-a inlocuit pe Tamudo si uruguaianul a ratat trei ocazii monumentale in minutele 70, 74 si 88, cand imprecizia sa, transversala si reflexul lui Valdes au facut ca tabela sa ramana nemodificata. Inevitabilul s-a produs pana la urma si Rufete a marcat in minutul 90 pentru 3-1, la capatul unui contraatac scoala purtat de Luis Garcia pe stanga.

Pentru o seara cel putin, Espanyol va fi regina Cataloniei, in timp ce trupei lui Rijkaard nu-i ramane decat sa spere intr-un rezultat negativ al Sevillei duminica.

Intr-o alta partida disputata sambata seara in etapa a 18-a din Primera Division, Valencia a castigat derby-ul regiunii cu Levante, scor 3-0, cu doua goluri intr-un interval de cinci minute (Hugo Viana – 52 si Morientes – 56). Ayala a stabilit scorul final in minutul 79.