Espanyol merge la Glasgow sa se bata cu Sevilla

Cu Miroslav Klose eliminat in minutul 19 al partidei, Werder Bremen a cedat si in mansa secunda cu scorul de 1-2 in fata lui Espanyol Barcelona, care merge in finala Cupei UEFA, 100% spaniola.

Meciul a inceput perfect pentru Werder, tabela de marcaj schimbandu-si scorul inca din minutul 4, la golul lui Almeida venit in urma unei erori in apararea spaniola. Almeida  Acesta a ramas singur cu Iraizoz, venit la interceptie, reusind un lob elegant peste goalkeperul lui Espanyol.

Forcingul german a continuat minute bune, dar fundasii lui Espanyol au respins bine. Sperantele echipei gazda s-au naruit in minutul 19, atunci cand Miroslav Klose a primit cel de-al doilea cartonas galben pentru simularea unui fault in apropierea careului echipei oaspete.

In ciuda faptului ca aveau un om in plus, spaniolii nu au atacat poarta lui Andreas Reinke, multumindu-se sa tina mingea departe de poarta proprie.

In minutul 32, Almeida l-a pus la incercare pe Iraizoz de la mare distanta printr-un sut care nu a prins efectul dorit, permitandu-i spaniolului sa retina sigur.

Cu cinci minute inainte de finalul primei reprize, Jensen s-a demarcat bine in careu, a incercat sa reia spectaculos din foarfeca, insa a ratat executia trimitand mult prea slab.

Finalul primei parti o surprinde pe Espanyol aparandu-se in propriul careu, respingand fara scrupule toate mingile trimise in fata portii lui Iraizoz.

Werder a continuat drumul catre golul doi, amenintand poarta spaniolilor inca din minutul 48. Naldo a sutat slab, luand la tinta zidul spaniolilor, dupa o lovitura libera obtinuta la aproximativ 18 metri de poarta lui Iraizoz. Doua minute mai tarziu, Espanyol a egalat prin Coro, care a marcat in urma unei respingeri in fata a lui Andreas Reinke.

Dupa un sfert de ora de joc, FC Sevilla a preluat conducerea pe tabela de marcaj, dupa un corner batut la coltul lung. Reinke a ezitat sa iasa si Lacruz l-a pedepsit printr-o reluare imparabila cu capul.

Werder a replicat in minutul 64, prin sutul lui Diego din interiorul careului german, retinut de Reinke.

Au urmat multe momente de joc confuz, in care Werder a atacat steril prin multe mingi trimise din linia de mijloc in careul lui Espanyol.

Au evoluat:

Werder Bremen: 1-Andreas Reinke; 15-Patrick Owomoyela, 3-Petri Pasanen, 4-Naldo, 27-Christian Schulz; 22-Torsten Frings, 20-Daniel Jensen, 14-Aaron Hunt, 10-Diego; 11-Miroslav Klose, 23-Hugo Almeida

Espanyol: 1-Gorka Iraizoz; 4-Mari Lacruz, 19-Marc Torrejon, 21-Daniel Jarque, 3-David Garcia; 14-Ito, 8-Pablo Zabaleta, 20-Ferran Corominas, 10-Luis Garcia, 11-Albert Riera; 23-Raul Tamudo