Esteban stie sa si bata

Dupa ce terminase de 2 ori la egalitate cu acelasi scor (0-0), si cu Appolon Limassol, si cu selectionata maghiarilor din Cipru, dinamovistii i-au invins sambata pe elvetienii de la Neuchatel Xamax.

Formatia e pregatita de croatul Miroslav Blazevic, fost candidat la presedintia tarii sale.

Primele 45 de minute au fost extrem de echilibrate. Dinamo a ratat prin stoperul Galamaz, care nu a ajuns o centrare a lui Niculescu. Portarul Cristi Munteanu a salvat apoi, in extremis, in situatie de “unu la unu” cu adversarul.

Treptat, Neuchatel n-a mai facut fata ritmului impus de “caini”, recurgand la intrari criminale, lasate cu o eliminare. Repriza s-a incheiat tot cu o sansa a lui Galamaz, insa lovitura de cap a fundasului s-a dus peste poarta.

Dupa pauza, care a durat doar cinci minute, Neuchatel a revenit la 11 jucatori pe teren. Helvetii au tras in bara, in minutul 48, pe contratac, dar Dinamo a fost cea care a marcat, prin Niculescu, pe faza la un serviciu semnat de Florentin Petre.

Dupa gol, Xamax a recurs din nou la duritati, lucru care l-a facut pe Esteban Vigo sa intre pe gazon pentru a cere socoteala, fiind tentat chiar sa scoata echipa de pe teren! La fel ca si in celelalte partide, s-a remarcat tanarul Ropotan, mijlocasul fiind felicitat la final de insusi presedintele Ioan Becali, sosit in Cipru chiar sambata.

Giovani, in acelasi avion cu Rapidul

Presedintele Ioan Becali a revenit ieri dimineata din Cipru. Seful dinamovistilor a calatorit cu acelasi avion cu care s-au intors acasa si rapidistii: “Am venit in acelasi avion cu colegii de la Rapid, nu cu rivalii de la Rapid.

Ne-am salutat ca niste oameni civilizati”. Becali a mai spus: “Nu cred ca mai transferam pe nimeni. Lotul e aproape complet. Obiectivele au ramas campionatul si intrarea in grupele Ligii Campionilor”.