Eto’o revine si marcheaza

SPANIA – Samuel Eto’o a marcat primul sau gol pentru Barcelona in 2007, la primul meci jucat ca titular in acest an. Barcelona a castigat cu 3-0 meciul cu Atletic Bilbao si s-a distantat in fruntea Primera Division.

Catalanii au vrut sa demonstreze ca au trecut peste esecul cu Liverpool din Liga Campionilor, si au atacat inca din primele minute ale partidei. Insa primul gol al partidei n-a fost marcat de vreun jucator al Barcelonei, Fernando Amorebieta deviind in proprie poarta centrarea lui Xavi din minutul 24.

Al doilea gol al partidei a venit relativ repede, in minutul 30. Ronaldinho, aflat in mare forma, a lobat o minge pentru Eto’o, care i-a pasat lui Xavi, iar sutul acestuia de la 18 metri n-a ratat tinta. Cea mai mare ocazie de gol a lui Bilbao i-a apartinut lui Ismael Urzaiz, dar lovitura sa de cap s-a dus pe langa poarta.

Cu patru minute inainte de pauza, Ronaldinho i-a dat o pasa lui Eto’o, acesta i-a pacalit pe fundasii adversi stand la limita offside-ului, si scapat singur cu Aranzubia, n-a ratat si a inscris primul sau gol pentru Barcelona dupa o pauza de mai bine de doua luni.

In a doua repriza Barcelona a facut spectacol, dar fara schimbari pe tabela de marcaj. Ronaldinho a fost actorul principal, acesta ametindu-si adversarii. Andres Iniesta si Lionel Messi au ratat alte bune ocazii de gol pentru Barcelona, tratand cu lejeritate anumite faze datorita scorului.

FC Barcelona s-a distantat la doua puncte in clasament in fata Sevilliei, dupa ce aceasta a facut egal in deplasare la Getafe.