Evoluţii bune ale poloiştilor tricolori la Liga Mondială

BUDAPESTA – Echipa naţională de polo a avut evoluţii bune în prima fază a Ligii Mondiale, care s-a desfăşurat la Budapesta.

Chiar dacă nu a reuşit să se situeze decât pe locul IV în grupă, având şanse minime de calificare în faza următoare a competiţiei, reprezentativa noastră a dovedit că are resurse de progres, pentru a se bate de la egal la egal cu marile puteri ale poloului mondial.
Victorie cu Rusia
După eşecul din prima zi, cu Ungaria, scor 10-16, România a învins Rusia cu 9-8 (2-2, 3-0, 2-3, 2-3), la finele unui meci pe care l-a dominat mai clar decât o sugerează rezultatul final. Elevii selecţionerului Vlad Hagiu s-au detaşat decisiv în cel de-al doilea sfert, când scorul a devenit 5-2, dar au avut apoi emoţii în ultimele două reprize. Lipsa de concentrare în situaţiile de superioritate numerică a dus la ratări care erau să ne coste. Ruşii s-au apropiat la un singur gol în ultimul sfert, scor 8-7, după care Iosep, care a fost cel mai bun jucător român, a marcat pentru 9-7. Rusia a mai redus din diferenţă, dar scorul final, 9-8, a consemnat cea de-a patra victorie consecutivă a României în faţa ruşilor, care nu au mai reuşit să ne învingă de trei ani. Golurile tricolorilor au fost marcate de Iosep 4, Radu 2, Buşilă 1, Andrei 1, R. Georgescu 1.
Eşec dramatic
În cel de-al treilea meci, România a încercat surpriza în faţa Spaniei, echipă medaliată cu bronz la CM 2007. Din păcate, Spania a câştigat partida cu 8-7 (1-1, 2-1, 1-2, 4-3), după o partidă extrem de echilibrată, în care tricolorii au fost foarte aproape de un egal care ar fi trimis meciul la penalty-uri de departajare, în conformitate cu regulamentul Ligii Mondiale. Poloiştii români au plătit din nou tribut ratărilor din superioritate numerică. Spaniolii şi-au asigurat succesul abia în ultimul sfert, obţinând o victorie dramatică, la limită, scor 8-7. Echipa României a evoluat bine şi în ultimul său meci, în compania campioanei mondiale en titre, Croaţia, scor 11-14. Golurile tricolorilor au fost marcate de Radu 4, Buşilă 3, Andrei 2, Baidoc 1, Chioveanu 1. România s-a situat pe locul IV, pe primele două locuri (care asigură calificarea) situându-se Ungaria şi Croaţia.