Fără emoţii la Târgovişte

TARGOVISTE – Orădencele au obţinut o victorie mai clară decât o arată scorul final, Municipal Târgovişte – CSM Universitatea 59-68 (13-20, 17-12, 19-22, 10-14).

Echipa gazdă, campioana naţională en titre, a rămas fără cele mai bune jucătoare, din motive de ordin financiar, ajungând pe penultimul loc al clasamentului. Cu toate acestea, gazdele şi-au vândut scump pielea, încercând să realizeze o surpriză. Chiar dacă porneau cu prima şansă, orădencele au tratat meciul cu toată seriozitatea şi s-au impus în mod meritat. CSM Universitatea a avut de înfruntat şi adversitatea arbitrajului, care a dictat nenumărate faulturi pentru jucătoarele orădene. Singurul moment delicat pentru oaspete s-a petrecut spre finalul sfertului doi, când Municipal s-a apropiat la doar două puncte. Din fericire, orădencele şi-au refăcut avantajul după pauză şi s-au impus în final cu scorul de 68-59. Principalele marcatoare au fost: Hughes 23, Brown 22, Singur 13.