Farul a gasit golul cu Poli Iasi

FC Farul a câştigat cu 1-0 (0-0) partida de aseară, de la Constanţa, contra Politehnicii Iaşi, din etapa a 20-a a Diviziei A. A fost un succes greu, conturat în primele 15 minute ale reprizei secunde, când ‘rechinii’ s-au arătat mai periculoşi în atac, iar Todoran, omul meciului, a marcat golul victoriei, în minutul 59.

Elevii lui Momcilo Vukotic, Lucian Marinof şi Ion Răuţă au jucat slab în prima parte, prestaţie taxată şi de public. Chiar dacă au avut câteva ocazii bune, printre care şi o bară, evoluţia Farului a fost palidă, inconsistentă, nelegată, ‘rechinii’ nereuşind să desfacă o formaţie care s-a baricadat în propria jumătate.

Aceasta şi în condiţiile în care Vukotic a mizat de la început pe doi atacanţi, L. Mihai şi Moldovan, susţinuţi din spate, cu poftă de joc, de Todoran. A lipsit în schimb Lungu, răcit.

Faţa meciului s-a schimbat la reluare. Acelaşi scenariu, Poli masată în apărare, Farul punând presiune pe ea, numai că situaţiile sale aveau şi ascuţime acum. Atacurile periculoase, conduse de un Todoran în vervă, presingul, recuperările şi ocaziile destul de clare anunţau golul.

Care a venit în primul sfert de oră şi a consfinţit o victorie muncită şi, până la urmă, meritată, căci ieşenii, după cum au jucat şi au abordat partida, nu merita să plece neînvinşi de la Constanţa.

Filmul meciului

Min. 7: Brăneţ boxează la şutul tare al lui Todoran de la marginea careului l Min. 15: Acelaşi Todoran trage din unghi în plasa laterală, după o combinaţie cu Guriţă l Min. 30: Farmache îi pasează lui T. Moldovan, care şutează de la 17 m, portarul respinge în bară, mingea ducându-se apoi în corner l

Min. 37: Centrarea lui Ad. Toma de la pe dreapta cade pe plasă l Min. 42: Bordeanu şutează puternic cu stângul din afara careului, Curcă boxează l Min. 48: Todoran nu-l poate învinge din apropiere pe Brăneţ, după ce luftase Onuţ l

Min. 53: Guriţă trimite peste poartă de la distanţă l Min. 54: L. Mihai îl angajează foarte bine pe Guriţă în careu, acesta trage în Brăneţ, mingea revine în constănţean şi din el se scurge pe lângă poartă l

Min. 59, 1-0: Paşcovici centrează în careu, iar Todoran, venit lansat, şutează tare din apropiere l Min. 81: Todoran pasează bine la L. Mihai, care nu îl poate bate pe Brăneţ l Min. 90+1: Bâlbă trimite cu capul peste poartă, din apropiere. (M.B.)

“După pauză, am găsit soluţiile pentru a fi periculoşi’

La conferinţa de presă, Momcilo Vukotic, antrenorul principal al Farului, s-a declarat satisfăcut de modul în care elevii săi au evoluat în repriza secundă, dar şi de faptul că, şi în prima parte, s-au străduit în joc.

‘Lupul’ a remarcat importanţa victoriei de aseară, care vine după jocul dezamăgitor de la Petroşani, din runda precedentă. ‘După un joc şi un rezultat proaste la Jiul, era foarte important pentru noi să câştigăm astăzi (n.n. – aseară). Îmi felicit jucătorii pentru obţinerea celor trei puncte. Am întâlnit un adversar deloc rău, cu o organizare bună. Ne-a fost greu în prima repriză să ne arătăm periculoşi în atac, dar după pauză am găsit soluţiile pentru a fi mai incisivi. Sunt satisfăcut de modul în care am jucat în repriza a doua, dar şi de faptul că, şi în prima parte, am încercat, ne-am străduit’.

Vukotic a subliniat, încă o dată, că ‘rechinii’ trebuie să abordeze la fel toate meciurile. ‘După partida de la Petroşani, am avut o discuţie serioasă cu jucătorii şi cu domnul Gheorghe Bosînceanu, preşedintele consiliului director al clubului. Vreau ca jucătorii să arate dorinţă în toate partidele. Sigur, pentru noi cel mai important meci este cel cu FC Naţional, dar trebuie să avem rezultate pozitive şi să jucăm bine şi în campionat, nu cum s-a întâmplat la Petroşani’, a încheiat tehnicianul sârb.