Farul, victorie cu 3-1

FC Farul a câştigat, joi, cu 3-1 (3-0), a doua partidă amicală a stagiului din Bulgaria, contra echipei situată pe locul nouă în prima divizie a ţării vecine, Beroe Stara Zagora. Pentru ‘rechini’ au înscris Barbu (min. 20), Senin (min. 30, din penalty) şi Apostu (min. 40).

Meciul, asupra căruia plana incertitudinea, din pricina vremii nefavorabile, dar care, de ieri, s-a îmbunătăţit, a avut loc la Albena. Antrenorii farişti Momcilo Vukotic, Lucian Marinof şi Ion Răuţă au folosit câte o echipă în fiecare repriză, neutilizându-i însă pe Todoran, Stanca şi Uşurelu, care au în continuare un program separat.

Din prima garnitură a rămas pe teren şi după pauză doar Laurenţiu Florea, însă, pe parcursul celei de-a doua reprize, a fost şi el schimbat. Doi dintre marcatorii de ieri ai Farului, Senin şi Apostu, au punctat şi în primul amical (5-0 cu selecţionata Marinei Militare bulgare).

Senin se dovedeşte un specialist al executării penalty-urilor, el înscriind acum, ca şi duminică, tot de la punctul cu var.

Conform antrenorului secund al ‘rechinilor’, Lucian Marinof, jocul a fost la discreţia constănţenilor, care au evoluat foarte bine.

‘Ne-am impus fără probleme. În repriza întâi, cel puţin, bulgarii nici măcar nu au ajuns la poarta noastră. Scorul de 3-0 stabilit la pauză stă mărturie despre cum au evoluat ostilităţile. În partea secundă, pe fondul schimbărilor pe care le-am efectuat, jocul s-a mai echilibrat, dar, chiar dacă Beroe a reuşit să reducă din handicap, în minutul 70, dintr-un penalty inventat, victoria noastră nu a fost pusă în nici un moment la îndoială. Arbitrii au mai greşit în favoarea bulgarilor de alte trei ori, neacordându-ne două lovituri de la 11 m şi neeliminând un jucător de-al adversarilor, însă nu mai contează, important este jocul nostru bun’, a declarat, în exclusivitate pentru ‘Cuget Liber’, Lucian Marinof.

La meci a asistat şi directorul executiv al Farului, Florentin Chiforeanu, care s-a întors la Constanţa după partidă.

‘Rechinii’ mai au fixate două dispute amicale până la finele stagiului din Bulgaria, cu FC Aksacovo, sâmbătă, şi cu Kairat Almaty, duminică.

FC Farul – Beroe Stara Zagora 3-1 (3-0)
Au marcat: Barbu (min. 20), Senin (min. 30, din penalty), Apostu (min. 40)

FC Farul (antrenor, Momcilo Vukotic): Repriza întâi: Curcă – Farmache, Gheară, Barbu, Paşcovici – Guriţă, Lungu, L. Florea, Senin – L. Mihai I, Apostu; Repriza a doua: Vlas – M.  Soare, I. Posteucă, Şchiopu, A. Mihai – M. Ştefan (V. Gheorghe), L. Florea (Voiculeţ), Păcuraru, L. Mihai II – Apostol, T. Moldovan