FC Bihor 0-2 Rapid!

52Comentarii
FC Bihor a ieşit cu capul sus din Cupa României, în ciuda înfrângerii cu 0-2 (0-2) suferită în faţa Rapidului. Dorinţă a existat din partea orădenilor, însă cu putinţa au stat mai rău.

Rapidul a jucat în ritm de „personal”, cu perioade scurte de „accelerat”, dar a obţinut ce şi-a propus. Orădenii au demarat în forţă şi dădeau impresia că au resursele să deraieze Rapidul. Şutul lui Sanda, care a ocolit de puţin vinclul (‘3), apoi centrarea prin faţa porţii a lui Străuţ la care Sanda nu a ajuns să pună latul (17) anunţau că giuleştenii vor avea viaţă grea la Oradea. Nu a fost aşa, deoarece o echipă mare taxează orice naivitate a sparring-partnerului. La capătul unei faze prelungite de atac, mingea a ajuns a Costin Lazăr, care l-a învins pe Fildan cu un şut la colţul lung (36). După alte două minute soarta jocului a fost pecetluită: Helder a obţinut o lovitură liberă de la marginea careului şi Spadacio l-a susprins pe Fildan cu un şut pe lângă zid, pe colţul scurt (2-0).

Diferenţă de valoare

Năuciţi de cele două lovituri, orădenii au replicat în minutul 41, dar Marinescu a scos şutul lui Bucur trimis la colţul scurt. În partea a doua, printr-un joc de posesie Rapidul şi-a conservat calificarea în faţa unei echipe orădene care nu a mai reuşit să creeze pericol. Singura fază care a creat un murmur în tribună l-a avut protagonist pe Lukacs, al cărui şut de la 20 de metri a fost respins de Marinescu (’54). În rest execuţii penibile precum ale lui Bucur sau Ţîrca, ale căror şuturi din poziţii favorabile au ocolit de puţin… tabela de marcaj. După acest meci rămâne o prestaţie destul de curajoasă a FC Bihor în primele 35 de minute, susţinută în faţa a circa 10.000 de spectatori. Mesajul bihorenilor este clar: doresc fotbal de calitate la Oradea! Iar politicenii care s-au înghesuit la tribuna oficială sunt datori să găsească soluţiile pentru redresarea FC Bihor.

FC Bihor – Rapid 0-2 (0-2)

Stadion Iuliu Bodola. Teren bun. Spectatori: 10.000 Au marcat:C. Lazăr ’36, Spadacio ’38 FC Bihor: Fildan – Ţîrca, Ambruş, Tînc, Cl. Cosma – Lupaşcu (’35 C. Bucur), Filip, C. Străuţ, Balla (’81 Butuc) – P. Sanda (’75 Teşan), Lukacs. Antrenor: Ioan Petcu

Rapid: Marinescu – Helder, Iencsi, Mardare, Bozovic – Matici, C. Lazăr (’77 Ivelja) – Şt. Grigorie, Spadacio, Herea (’74 Buga) – Ioniţă (’64 J. Paolo). Antrenor: Viorel Hizo Remarcaţii meciului: Filip, Tînc / C. Lazăr, Spadacio, Iencsi Cartonaşe galbene: Ţîrca ’42, Tînc ’61

Arbitri: Marian Bordean (Sibiu) – Bogdan Gheorghioiu şi Petru Gaşpar (ambii din Timişoara) Observatori FRF: Mircea Salomir (Cluj-Napoca) şi Alexandru Boc (Bucureşti).