FC Bihor a câştigat cu Poli II

10Comentarii
TIMIŞOARA - Umiliţi în turul campionatului, când au pierdut cu 0-4, orădenii şi-au luat revanşa în meciul amical disputat miercuri împotriva echipei Poli II Timişoara. FC Bihor s-a impus cu scorul de 2-1 (2-0), la capătul celor 105 minute de joc.

Antrenorii Viorel Abrudan şi Florin Farcaş au început jocul cu: Bonta – Pocian, Şeroni, Muscă, Lörencz – Foro, Iaţu, Achim, Andor – R. Iacob, R. Radu. După un start mai bun al gazdelor, care au trimis balonul în bară prin Soporan (‘8), bihorenii au echilibrat jocul şi au ratat o primă ocazie de gol în minutul 10, Răzvan Radu şutând puţin pe lângă poartă de la 14 metri. După trei minute s-a produs deschiderea scorului. Radu a combinat frumos cu Achim şi acesta a şutat plasat la colţul lung, de la 14 metri. Un minut mai târziu, Radu a şutat puternic de la marginea careului şi portarul Baba a respins salvator în corner. Firesc a apărut şi golul doi, după un corner executat de Iacob, la care portarul Baba a ratat intervenţia şi Muscă a trimis în plasă de la trei metri. Timişorenii au avut o zvâcnire în minutul 31, dar Bonta s-a opus salvator şutului trimis de Axente, scăpat singur spre poartă.
Meci încrâncenat
În minutul 43 fundaşul Mera a fost eliminat, cu drept de înlocuire, după ce l-a lovit cu cotul în gură pe Iacob. La pauză, la FC Bihor s-a schimbat garnitura: Lăzăreanu (Fildan) – Totoroaţă, Pătraşcu, Predică, Cipău – Balea, Lupo, Ember, Bugiu – Lukács, Sighiartău (Bălan). În partea a doua jocul a mai scăzut din intensitate. Prima ocazie notabilă i-a aparţinut lui Lukacs, şutul acestuia fiind deviat în corner (’61). Poli II a replicat prin Luchin, care a reluat peste poartă de la şapte metri (’69). Lukacs şi-a mai trecut în cont o ratare, „capul” său trecând puţin pe lângă poartă (’85). Pe final, atacurile gazdelor s-au intensificat, iar după ratările lui Axente (’94) şi Artur (’97), Luchin a marcat cu o lovitură de cap din mijlocul careului (’98), în urma unui corner. Meciul a fost deosebit de încrâncenat, arbitrul Cornel Făniţă acordând opt cartonaşe galbene şi unul roşu, dar îmbucurător este faptul că orădenii au reuşit să gestioneze avantajul luat din prima repriză. Pentru Poli II Timişoara au jucat: Baba – Gălan, Mera, Luchin, A. Siminic – Popovici, Rada, Soporan – Axente, Riviş, B. Străuţ. Au mai jucat: Băieşu, Roman, Turcu, Danci, Dochiţa, Marchiş, Poparadu. Antrenori: Iosif şi Ilie Rotariu.
Totoroaţă în probe
În repriza a doua a apărut la FC Bihor fundaşul dreapta Ionel Totoroaţă (23 ani), fost internaţional de tineret, care a evoluat la Extensiv Craiova, FC Caracal şi Oltul Slatina. În anul 2003, Totoroaţă a susţinut probe de joc şi la echipa franceză Olympique Marseille, evoluând într-un meci amical cu Servette Geneva, dar transferul nu s-a mai realizat. Următorul meci al FC Bihor este programat sâmbătă, la Békéscsaba.