FC Bihor a fost umilită la Alba Iulia

ALBA IULIA - De trei etape FC Bihor a început să contabilizeze înfrângerile. Fotbaliştii nu prea mai joacă, iar staff-ul tehnic nu reuşeşte nici cum să-i mobilizeze pe cei pe care îi trimit pe teren.

La fel s-a întâmplat şi la Alba Iulia, unde experimentala echipă trimisă pe teren de Gheorghe Silaghi nu a reuşit altceva decât să se facă de râs. Spre deosebire de orădeni, gazdele au putut să se mobilizeze, chiar dacă nu mai au nici un obiectiv, şi să administreze bihorenilor cea mai severă înfrângere din acest sezon: 4-0 (3-0). Zona centrală a apărării unde au activat Cosma şi Ambruş a fost bulevard pentru albaiulieni care au punctat pentru prima dată în minutul 23, când Zăgrean, liber la opt metri, a şutat lângă bară (1-0). Apoi, din zece în zece minute, până la finalul primei părţi, Unirea s-a descătuşat. Grozav a recepţionat o mingea anticipată greşit de Cosma, l-a întors uşor pe Lorincz şi a şutat plasat la colţul lung (33). Impotenţi de la mijloc în sus, orădenii au fost victime sigure, iar Foro a marcat împotriva fostei sale echipe, cu un şut de la marginea careului, deviat, care l-a păcălit pe Lipitor (43). Fără chef de joc, deşi a revenit după o pauză destul de lungă, Săndulescu a colecţionat rapid două galbene, astfel că în partea a doua FCB a jucat în inferioritate. În partea secundă, Alba Iulia a mai punctat o dată prin G. Grozav, care a reluat în plasă o minge lobată de Foro peste Lipitor (51). La 4-0, gazdele au fost cuprinse de milă şi au lăsat piciorul de pe acceleraţie, astfel că FC Bihor nu a mai încasat nici un gol.

Ce rămâne după acest joc? O înfrângere ruşinoasă pigmentată cu trei debuturi ale juniorilor Teşan, Butuc şi Belcin, convocaţi în locul obişnuiţilor Andor, A. Achim, Floruţ, Novak şi Miheş, lăsaţi la FC Bihor II.

Unirea – FC Bihor 4-0

Stadion Unirea. Teren bun. Spectatori: 300

Au marcat: Zăgrean ’23, G. Grozav ’33 şi 51, Foro ’43

Unirea: Lasc – D. Tătar, Poverlovici, Goia, Bucurică – Foro (’71 Selagea), Dâlbea, Sg. Costea, C. Cristea – Zăgrean, G. Grozav. Antrenor: Aurel Şunda.

FC Bihor: Lipitor – Ţârcă, Ambruş, Cosma, Lorincz (’73 Belcin) – Teşan, Săndulescu, Pocian – R. Radu, C. Bucur, Ayza (’73 Cr. Butuc). Antrenor: Gheorghe Silaghi.

Remarcaţii meciului: Foro, G. Grozav, Zăgrean / –

Cartonaşe galbene: G. Grozav ’71, Zăgrean ’90+2 / Săndulescu ’30 şi 45+1, R. Radu ’38, Pocian ’70

Cartonaşe roşii: – / Săndulescu ’45+1

Arbitri: Emil Voicu (Bacău) – Claudiu Florea, Adrian Constantinescu (Bucureşti) Observator FRF: Silviu Crângaşu (Ploieşti).