FC Bihor a fost umilită la Târgu Mureş

17Comentarii
Căruţa pe care Gheorghe Silaghi spera să o scoată din şanţ a ieşit, dar, din păcate, a ajuns pe marginea prăpastiei, după 1-5 cu FCM Târgu Mureş.

FC Bihor a sfârşit prin a fi umilită pe terenul unei echipe nou apărute ai cărei principali artizani au fost ex-orădenii Lupuţ şi Antal, doi jucători care nu au mai avut loc la FC Bihor din diverse motive. Lupuţ a dechis scorul în minutul 11, iar Antal a marcat golul meciului, de 3-1, cu un şut de la marginea careului, bară-gol (56). E adevărat că şi FC Bihor a reuşit să înscrie în prima parte, din penalty, singurul procedeu prin care orădenii sunt în stare să marcheze.

Dacă în prima repriză duelul a fost oarecum echilibrat, după golul lui Antal FC Bihor a căzut complet, scorul luând proporţii nebănuite în ultimele minute (5-1). Cu acest eşec, FC Bihor a ajuns pe ultimul loc şi a preluat „lanterna roşie”, care pare să-i lumineze drumul spre eşalonul trei al fotbalului românesc. E clar că un şoc trebuie să se producă la FC Bihor pentru ca această criză să nu se adâncească. Mingea e acum în terenul finanţatorilor.

FCM Tg. Mureş – FC Bihor 5-1 (2-1)

Stadion Matricon Trans Sil. Teren bun. Spectatori: 1.500

Au marcat: Lupuţ ’11, Gheju ’41 penalty, Antal ’56, Vancea ’89, Astafei ’90+1 / C. Bucur ’27 penalty

FCM Tg. Mureş: Olteanu – C. Pop, Lupuţ, Gongolea, Turcu – L. Antal (’86 Petelean), Ragipovici, Stere (’66 Astafei), Şaim – Târnăveanu, Gheju (’80 Vancea). Antrenor: Cosmin Bodea

FC Bihor: Lipitor – Ţîrcă, Muscă, Ambruş, Lorincz (’72 Mihu) – Săndulescu (’59 Tomaz) – R. Radu, Filip, Azya, Cr. Butuc (’86 Novak) – C. Bucur. Antrenor: Gheorghe Silaghi

Remarcaţii meciului: Lupuţ, Antal, Ragipovici / –

Arbitri: Marius Avram (Bucureşti) – Ionuţ Babadag (Alexandria), Vlad Urzică (Piatra Neamţ).

Observator FRF: Dan Ionescu (Bucureşti)