FC Bihor a îndoit ACU Arad

3Comentarii
ORADEA - FC Bihor a încheiat turul cu o victorie spectaculoasă în faţa echipei ACU Arad, scor 4-2 (2-1). „Roş-albaştrii” au asaltat încă din start poarta lui Paşcalău, prima ghiulea fiind trimisă de Bucur încă din secunda 10. Acelaşi Bucur a rămas singur cu portarul, dar a şutat plasat şi Paşcalău a respins (8).

Imediat arădenii au dezvoltat un contraatac şi Cristi Luca, de la opt metri, a şutat slab şi debutantul Paul a prins. Reduta oaspeţilor s-a clătinat serios în intervalul minutelor 21-23, în care Ayza, Lukacs şi Florea au irosit situaţii clare. Antidotul l-a găsit fundaşul dreapta Ţârcă, al cărui şut-bombă de la 22 de metri a îndoit mâinile portarului şi a intrat sub transversală (1-0). Pe fondul dominării evidente a venit şi golul doi: pasă lungă Opriceană, Lukacs a câştigat duelul cu portarul pentru minge, l-a aşteptat să-l dribleze şi de la şase metri a înscris (33). Văzându-se cu sacii în căruţă prea devreme, orădenii au fost taxaţi după trei minute când Luca l-a întors pe toate feţele pe Lorincz şi, de la zece metri, a şutat sec la colţul lung.

Spectacol

Forcing-ul a continuat şi după pauză, iar în minutul 49 Ayza a fost faultat în careu de Lung şi Florea a transformat cu calm penalty-ul acordat la semnalizarea asistentului Bochiş (3-1). Ca un făcut, ACU a revenit în cărţi prin golul unui alt bihorean, Cipri Roşca, realizat cu un şut frumos de la 25 de metri, lângă bară (3-2). Temându-se de un final încins, FCB a atacat în valuri şi a rezolvat ecuaţia victoriei în minutul 66. Muscă a pătruns în jumătatea adversă, a pasat pentru Radu a cărui centrare în faţa porţii a fost transformată în gol de Lukacs (4-2). Au urmat momente de joc spectacol, în care Radu a ratat singur cu portarul (76), Ayza a zguduit transversala (87), iar Bucur a trimis de la şase metri puţin pe lângă colţul lung (88). A rezultat un succes reconfortant al FC Bihor în faţa unei echipe limitate care a trimis pe teren şapte ex-bihoreni, dintre care doi au marcat. Urmează o iarnă destul de liniştită la Oradea, în care acţionarii clubului trebuie să analizeze perspectiva acestei echipe şi să decidă în consecinţă.