FC Bihor a învins Caracalul

ORADEA - FC Bihor şi-a luat la revedere de la suporteri cu o victorie în faţa celor de la FC Caracal, scor 3-2 (3-0). Succesul gazdelor s-a conturat încă din prima repriză, dar relaxarea de pe final putea să-i coste un punct, până în minutul 28 tabela de scor fiind modificată de trei ori.

Seria golurilor a fost pornită de fundaşul dreapta Ţârcă cu un şut cu boltă trimis de la circa 28 de metri, care l-a păcălit pe portar şi a intrat sub transversală (’20). La patru minute distanţă, o fază aproape identică, dar şutul-centrare trimis de Andor a căzut pe transversală. În minutul 25, Ţârcă a inventat o pasă lungă, Lukacs a preluat frumos şi, rămas singur cu portarul, a trimis plasat în poartă (2-0).

Oaspeţii au fost K.O., când Bucur a şutat plasat de la 15 metri, ducând scorul la proporţii de forfait. Până la pauză Lukacs putea realiza dubla, însă mingea trimisă cu capul a trecut puţin pe lângă. În partea a doua, pe fondul unei relaxări premature şi a apariţiei în garnitura gazdelor a celor trei juniori, FC Caracal a reuşit să reechilibreze jocul şi chiar să înscrie.

Dubla reuşită de Fl. Şerban în minutele 72 („cap” din şase metri) şi 85 (şut în vinclu din 14 metri) a dat emoţii spectatorilor, iar în ultimul minut de joc Lipitor l-a blocat pe Koko. Meciul s-a încheiat cu numărul lui Stoianof care, după fluierul final, a sărit la gâtul asistentului Szekely şi a văzut cartonaşul roşu.

FC Bihor – FC Caracal 3-2 (3-0)

Stadion Municipal. Teren bun. Spectatori: 800

Au marcat: Ţârcă ’20, Lukacs ’25, C. Bucur ’28 / Fl. Şerban ’72 şi 85

FC Bihor: Lipitor – Fl. Ţârcă (’46 V. Indrieş), Ambruş, Muscă, Lorincz – Opriceană (’74 Teşan), A. Achim, Andor – Azya (’60 Floruţ), Lukacs, C. Bucur. Antrenor: Gheorghe Silaghi

FC Caracal: Iordan – L. Preda (’19 D. Mihai), Răducu, Gărgălie, Bertea, Fl. Şerban, Gârlă, Stemat (’46 Stoianof), Piko (’81 Badea), Năuiu, Koko. Antrenor: Florin Cioroianu

Remarcaţii meciului: Ţârcă / Fl. Şerban

Cartonaşe galbene: A. Achim ’10, Ayza ’13, Ţârcă ’14, V. Indrieş ’55, Opriceană ’69 / Gârlă ’71, Stoianof ’88

Cartonaşe roşii: A. Achim ’79 / Stoianof (după fluierul final)

Arbitri: Marian Balaci (Turnu Severin) – Szabo Gero, Szekely Iulian (ambii din Cluj). Observator FRF: Mircea Govor (Satu Mare)