FC Bihor a învins la limită Ineul

CS Ineu s-a dovedit un adversar incomod pentru FC Bihor la al patrulea joc de verificare susţinut de orădeni, sâmbătă, pe terenul Motorul.

Arădenii au fost cei care au deschis scorul, în minutul 10, când Talpoş a profitat de neglijenţa lui Mihuţ, i-a luat mingea şi a centrat în careu de unde A. Drăgan a trimis în plasă din 6 metri (0-1). „Roş-albaştrii” s-au instalat apoi treptat la cârma jocului, însă fără să-şi crezeze ocazii clare de a marca. Şansa egalării le-a surâs în minutul 26, când Cioară l-a faultat în careu pe Florin Pop, însă Raymond Lukacs a şutat slab de la punctul cu var permiţându-i portarului arădean să respingă.

Imediat după pauză, combinaţiile dintre fraţii Lukacs au destabilizat defensiva ordonată a oaspeţilor.În minutul 49, Raymond a pasat la întâlnire pentru Zsombor, care a şutat de la 7 metri în plasa laterală. Patru minute mai târziu rolurile s-au inversat, pasa lui Zsombor pe culoar fiind finalizată de Raymond cu un şut plasat de la 12 metri, în stânga lui Bak (1-1).

La cealaltă poartă, Sălăjan s-a remarcat la şutul din 10 metri expediat de Băd (62), după care FC Bihor a găsit drumul spre victorie. Fundaşul Bactăr a trimis o pasă lungă, peste apărarea arădenilor, Ianc a interceptat şi a şutat plasat de la 22 de metri, fără speranţe pentru Bak (2-1). Era minutul 74, iar până la final, doar Mintaş a mai fot aproape de gol, voleul său de la 8 metri fiind respins de portarul vizitatorilor.

FC Bihor obţine a treia victorie din această iarnă, dar încă nu convinge. Staff-ul tehnic mai are încă de lucru, iar testele viitoare cu CSM Rm. Vâlcea şi api ACS Poli, adversari mai valoroşi, vor arăta nivelul la care se găsesc „roş-albaştrii”.

Au evoluat echipele

FC Bihor: Fildan (62 Sălăjan) – Mihuț, Letan (62 Bactăr), Fl. Lazăr (80 Mintaș), Lupu (62 A. Achim) – C. Străuț (80 I. Cuc), Haș (46 M. Stancu) – Fl. Pop (62 Ianc), Sorian (68 M. Popa), Ov. Bic (46 Zs. Lukacs) – R. Lukacs (62 Hadăr). Antrenor: Alex Pelici

CS Ineu: Cioară (46 Bak) – Nicolau, Bier, Tomuț – Francescu, Tătar, Necșulescu, Georgiu, Talpaș – Fl. Băd, A. Drăgan. În repriza a doua au mai intrat Voștinar, Hrezdac, Chirilă și Covaci. Antrenor: Adrian Abrudean

Arbitri: Radu Bitea – Sergiu Albu şi Ovidiu Timar.