FC Bihor a marcat de nouă ori

3Comentarii
BORS – În primul joc amical al sezonului, FCB a trecut lejer de amatorii de la Viitorul Borş, scor 9-1 (4-0). Pe un teren moale, jucătorii de la FC Bihor au redescoperit pofta de gol, în compania unei echipe de Liga a V-a, care l-a avut în componenţă timp de circa 60 de minute şi pe Vig Zoltan, secundul lui Silaghi.

Echipa din Borş a rezistat doar un sfert de oră, după care Lukacs a început seria celor nouă goluri, încheiată în minutul 85 de juniorul Răzvan Ardelean. Poarta Viitorului a fost apărată în prima parte de Fildan, iar în partea a doua de Lipitor. În ultimul minut de joc, gazdele au reuşit să înscrie golul de onoare prin Nagy.

Antrenorul Gheorghe Silaghi nu a putut conta în acest joc pe atacanţii Cătălin Bucur şi Voicu Florea, primul fiind răcit, iar al doilea acuză o întindere. „Meciul cu Viitorul Borş a fost gândit ca unul de reacomodare cu jocul, cu atmosfera, terenul a fost cum a fost, adversarul modest, dar noi le mulţumim totuşi că ne-au lăsat să venim aici. Vor urma două meciuri grele, cu echipe din prima ligă, care ne vor arăta unde suntem în momentul de faţă. Jucătorii la care voi renunţa nu vor mai merge nici în cantonamentul de la Stâna de Vale, iar unul dintre aceştia este Mihăilă la care voi renunţa cu siguranţă”, a concluzionat Silaghi.

În această săptămână, FC Bihor va întâlni Politehnica Iaşi (joi) şi UT Arad (sâmbătă), urmând ca luni, 21 ianuarie, să urce în cantonamentul de la Stâna de Vale.

Viitorul Borş – FC Bihor 1-9 (0-4)

Au marcat: Nagy Z. ’90 / Lukacs ’15 şi 55, R. Radu ’18, Opriceană ’30, Andor ’35, Szeleş ’57 şi 87, Răzvan Ardelean ’77 şi 85.

Viitorul Borş: Fildan (Lipitor) – Nyerges, Nagy M., Marton, Vig, Szapanosi, Negru, Racz, Molnar, Setan, Balogh. Au mai intrat: Lajos, Morar, Danciar, Meşter, Bagoly, Nagy Z., Banoczi, Petö, Bereczky.

FC Bihor: Lipitor – A. Achim, Muscă (’43 Ambruş), Gongolea, Cl. Cosma – Opriceană, Săndulescu, Mihu – R. Radu, Lukacs, Andor Antrenor: Gheorghe Silaghi În repriza a doua: Bonta – Ţârcă, Ambruş, Gongolea, Lorincz – Szeleş, Săndulescu, Mihu – Răzvan Ardelean, Lukacs, Andor. Au mai evoluat: Miheş, Balla şi Mihăilă.