FC Bihor a obţinut o victorie muncită

33Comentarii
ORADEA – Fotbaliştii orădeni şi-au atins scopul în meciul inaugural al returului, disputat cu echipa de pe locul patru, FC Caracal. Elevii lui Abrudan şi Farcaş au câştigat cu 2-1 (1-0), un meci greu, disputat pe un teren moale. FC Bihor, cu cinci jucători noi în primul unsprezece, a început destul de timorat jocul.  FC Bihor - FC Caracal 2-1 03.03.2007 II video video

Primele faze de poartă au apărut în urma unor lovituri de la colţ executate de Iacob, dar loviturile de cap ale lui Muscă, respectiv Predică au rămas fără rezultat. FC Caracal a preferat un joc de aşteptare, bazat pe apărare, iar când şansa s-a ivit nu au ezitat să contraatace periculos. Aşa s-a întâmplat în minutul 14, când Boroiban a intrat în careu, a şutat din unghi, şi Curiman a reţinut.

Cea mai mare ocazie l-a avut ca protagonist pe Iacob, care singur la 12 metri a şutat în stâlpul din dreapta lui Zdrâncă (19). Portarul oltean a comis-o în minutul 30, când a prins mingea, a bătut-o în teren, iar Iacob a profitat de neatenţia lui Zdrâncă, i-a furat balonul şi a marcat în poarta goală. “A fost o greşeală de cascadorii râsului a portarului nostru.

Nu ştiu ce a gândit în acel moment, dar de la pauză a fost mut, nu a mai scos o vorbă”, a explicat antrenorul Emil Vlăduţ, la conferinţa de presă.
Cu avantajul de 1-0, orădenii au revenit decişi să tranşeze soarta celor trei puncte în partea a doua. După ce Iacob a fost blocat în momentul şutului şi Zdrâncă a reţinut (57), atacantul orădean a reuşit un gol senzaţional nouă minute mai târziu. Sighiartău a trimis o pasă lungă şi Iacob, din voleu, a şutat de la marginea colţului careului de 16 metri, mingea a intrat sub transversală.

La 2-0, orădenii au încercat să-şi conserve avantajul, mai ales că starea terenului i-a determinat să facă o mare risipă de efort. Însă, oltenii au revenit în joc în urma unei lovituri libere de la 18 metri executată de Popescu, Curiman a încercat să respingă de sub transversală, dar a făcut-o greşit şi Şerban a împins mingea în plasă, de la doi metri (77).

Până la final, orădenii au mai solicitat un posibil penalty după ce Sighiartău a fost busculat la 15 metri (82), iar ultima ocazie clară de gol i-a aparţinut lui Achim, care de la 14 metri a şutat la colţul scurt, însă mingea a şters plasa laterală.

Astfel, FC Bihor a obţinut o victorie meritată, un prim pas înainte în dificila luptă pentru menţinerea în Liga a II-a.

„Sunt mulţumit de atitudinea şi dăruirea jucătorilor. S-a jucat pe un teren extrem de greu şi cel mai important lucru e că am câştigat cele trei puncte. Pentru mulţi dintre jucători fost primul joc oficial la o echipă nouă, în faţa publicului, astfel că nu putea fi un joc uşor”, a declarat Florin Farcaş l-a conferinţa de presă.

FC Bihor – FC Caracal 2-1 (1-0)
Stadion Municipal. Teren moale. Spectatori: 2000
Au marcat: R. Iacob ’30 şi 66 / Şerban ‘77
FC Bihor: Curiman – Ţârcă, D. Muscă, Pătraşcu, C. Bar – Foro (‘90+2 Totoroaţă), Predică, Achim, Andor – R. Iacob, R. Radu (’58 Sighiartău). Antrenor: Florin Farcaş. Consilier tehnic: Viorel Abrudan
FC Caracal: Zdrâncă – Pasăre (’60 Ionescu), Militaru, Săvulescu, Nauiu – Filip, S. Popescu, Schintee, Bertea (’69 Răducu) – Gheba (’69 Şerban), Boroiban. Antrenor: Emil Vlăduţ
Remarcaţii meciului: Iacob, Muscă / Boroiban
Cartonaşe galbene: – / Bertea ‘18
Arbitri: Viorel Sandu (Bucureşti) – Florin Hanca (Aiud), Szekely Iulian (Cluj), rezervă Laurenţiu Danşa (Oradea)

Dacia Mioveni – Unirea Dej 1-1 (1-0). Nedelea ’30 / Deac ‘90

Corvinul – Minerul Lupeni 3-1 (2-0). Pribac ‘29, Dăscălescu ’45, Furdean ‘53 / M. Niculescu ‘55

Gaz Metan – Poli II Timişoara 1-1 (0-1). Hoban ’77 / Radovankovic ‘31

CSM Vâlcea –  FC Târgovişte 2-1 (0-0). Cumpănaşu ’49, Moţ ’77 / Dobre ‘63

FCM Reşiţa – Unirea Alba Iulia 0-0

In urma acestor rezultate, FC Bihor a mai urcat un loc si anume pe 13 cu 21 de puncte.