FC Bihor a picat testul pe zapada

15Comentarii
După trei victorii obţinute pe teren sintetic, FC Bihor a suferit prima înfrângere pe o suprafaţă de joc acoperită cu zăpadă în faţa echipei maghiare Ferencvaros TC (locul 4 în prima ligă).

Maghiarii s-au impus cu 3-1 (1-1) la capătul unui joc alert, în care ambele combatante au făcut un bun antrenament fizic.

Scorul a fost deschis în minutul 17, când nou venitul Cristi Cigan a luat faţa fundaşului şi l-a învins pe portarul Haber cu un şut de la 14 metri plasat la colţul lung. Orădenii au avut în continuare iniţiativa şi în minutul 35, Florean a rămas singur cu portarul, a trimis pe lângă el de la 13 metri însă balonul a ocolit poarta.

La patru minute distanţă, maghiarii au egalat, Toth şutând puternic, lângă bară, de la marginea careului.

În partea a doua, gazdele au ratat două situaţii bune prin Bîrză ’51 şi El Hadji ’71, în timp ce Ferencvaros a trecut în avantaj fructificând fazele de poartă avute. În minutul 57, Morales a marcat din şase metri după o fază rapidă de atac, iar Miljkovic a dus scorul la 3-1 cu un şut de la 17 metri pe colţul scurt.

Fără Mărkuş

„Venim după două săptămâni de cantonament încheiat cu acest joc. Ne-am adaptat mai greu la condiţiile de teren, după ce până acum am jucat şi ne-am antrenat pe sintetic. Pot spune că ne-am descurcat bine în prima repriză, am jucat de la egal la agal cu o echipă de tradiţie a fotbalului maghiar, apoi pe fondul schimbărilor făcute am suferit în partea a doua”, a spus la final antrenorul Gheorghe Ghiţ, care nu l-a putut folosi pe golgeterul Mărkuş din cauza unor dureri la muşchii inghinali.

De partea cealaltă, maghiarul Pruckner Laszlo a apreciat utilitatea meciului în special ca solicitare fizică. „Am început mai somnoroşi jocul, dar apoi a fost OK. Consider că a fost un meci bun, în faţa unei echipe talentate care are un viitor frumos. Am venit cu doar 13 jucători, deoarece am dorit să-i văd mai mult la lucru şi pentru că miercuri am jucat la Zagreb. Toţi jucătorii folosiţi fac parte din lotul primei echipe”.

La FC Bihor a evoluat mijlocaşul sârb Sasha Vidovic (28 de ani), venit în probe de la echipa FK Zemun, dar care în cele 45 de minute nu s-a evidenţiat în mod deosebit.

T.B.

FC Bihor – Ferencvaros TC 1-3 (1-1)
Stadion Iuliu Bodola. Teren acoperit cu zăpadă. Spectatori: 400
Au marcat: Cr. Cigan ’17 / Toth B. ’39, Morales ’57, Miljkovic ’59
FC Bihor: Pogacsics (’46 Fildan) – Moraru (’65 Ionescu), Muscă (’46 Deaconescu), Oltean, Lupu (’46 Iuhas) – Chiş (’46 Vidovic), Coroian (65 Petrache), Sorian (’46 Danci) – Florean (’46 Bîrză), Cr. Cigan (’70 El Hadji), Fl. Pop. Antrenor: Gheorghe Ghiţ
Ferencvaros: Haber (’70 Mester) – Csizmadia, Rodenbücher, Junior – Sosa, Tóth B., Birge, Józsi – Miljkovic, Hassan, Morales (’70 Schembri). Antrenor: Pruckner Laszlo
Cartonaşe galbene: Chiş ’26, Oltean ’85, Iuhas ’86 / Toth ’42, Rodenbücher ’66, Sosa ’68
Arbitri: Florin Marcu – Dorin Mudura (ambii din Oradea), Iulius Timar (Marghita)