FC Bihor a pierdut cu Diosgyor

MISKOLC- În căutarea formulei ideale de echipă, FC Bihor şi-a măsurat forţele cu echipa Diosgyor, din prima ligă maghiară, fiind învinsă cu 2-4 (2-2).

Antrenorul Gheorghe Silaghi a început jocul cu Lipitor – Ţârcă, Ambruş, Muscă, Cosma – Novak, Mihu, Ploscar – R. Radu, Lukacs, C. Bucur. În această formulă, orădenii au reuşit o primă repriză bună. Lukacs ‘8 şi Cosma ’13 au marcat şi FCB a condus cu 2-0, dar imediat Tchana (14) a redus din diferenţă. „Am făcut o primă repriză excelentă. În afara celor două goluri, Lukacs, Bucur, Radu şi Novak au irosit situaţii clare de a marca. Din păcate, în apărare am avut două greşeli puerile şi Diosgyor a egalat”, a povestit Silaghi. Dacă bihorenii s-au jucat cu ocaziile, maghiarii au fost mai eficienţi şi au punctat prin Homma ’36 şi 49 şi Sebok ’60 din penalty. În repriza a doua, la FCB au mai jucat: Paul – A. Achim, Indrieş, Lorincz, Butuc, Teşan, Ayza, Matei şi Niţă. „Mă bucur că juniorii au început să aibă constanţă în joc şi aici aş dori să-i remarc pe Novak şi Butuc”, a conchis antrenorul.

De partea cealaltă, pentru Diosgyor au jucat: Somodi (Vojinovic) – Lakatos, Sebők (Lipusz), Milicic (Kállai), Gohér (Kerényi) – Kamber, Pintér (Takács) – Tchana (Szélpál), Pelecaci, Homma – Szabó V. (Sáfár). Antrenor: Vágó Attila.

Vineri, de la ora 10:30, pe Stadionul Municipal, FC Bihor întâlneşte Politehnica Iaşi.