FC Bihor a pierdut un meci încrâncenat

3Comentarii
TISZAUJVAROS – FC Bihor şi Unirea Alba Iulia s-au întâlnit în Ungaria într-un meci deloc amical, câştigat de albaiulieni cu scorul de 2-1 (1-0). Mărturie sunt desele întreruperi ale meciului şi cele patru eliminări dictate de arbitrul maghiar Iacob/Goia (55) şi Berde/Cristea (88), toate cu drept de înlocuire.

După un început bun al orădenilor, Unirea a deschis scorul în minutul 24 în urma autogolului reuşit de Muscă. În repriza a doua, orădenii au restabilit egalitatea prin Răzvan Radu, care a înscris cu capul din centrarea lui Andor (56). Unirea a punctat decisiv dintr-o lovitură liberă executată de Ghiorma, care l-a învins pe Bonta cu un şut în vinclu (70), scor 2-1.

„A fost un meci plin de durităţi, cu multe întreruperi, iar arbitrul a fost depăşit de situaţie. Nouă ne-a anulat un gol valabil reuşit de Sighiartău pe final şi nu ne-a dat două lovituri de la 11 metri. Lăsând la o parte rezultatul, echipa a jucat bine, mai ales în prima repriză când am dominat jocul şi am irosit două ocazii de gol, plus o bară a lui Radu”, ne-a declarat de la faţa locului preşedintele Alexandru Toth.

Au evoluat echipele:

Unirea: Rotaru – Opriceană, Cazan, Marincean, Oroian – Gae, E. Bucur, Ghiorma, Kelemen – Ad. Voiculeţ, M. Manea. Au mai intrat Irimia – Goia, Ciofu, Dâlbea, Semeniuc, C. Cristea, Tătar, Pecarov, Zăgrean, Oara şi Nistrean. Antrenor: Mihai Zamfir.

FC Bihor: Lăzăreanu – Totoroaţă, D. Muscă, Fl. Pătraşcu, C. Bar – Foro, Predică, Achim, Andor – R. Iacob, R. Radu. Au mai evoluat Bonta – Balea, Şeroni, Berde, Lorincz, Ember, Cipău, Bugiu, Lukacs şi Sighiartău. Antrenori: Viorel Abrudan şi Florin Farcaş.